Zemřel miliardář a filantrop David Koch, jeden z nejbohatších lidí na světě

 Americký miliardář, průmyslník, filantrop a politický aktivista David Koch, jeden z nejbohatších lidí na světě a štědrý dárce Republikánské strany, zemřel. Měl 79 let. Zprávu v pátek přinesly americké média a později ji potvrdil i jeho bratr Charles Koch.
Autor: Gage Skidmore, CC BY-SA 3.0
Autor: Gage Skidmore, CC BY-SA 3.0

„S těžkým srdcem vám musím oznámit Davidovu smrt,“ uvedl bratr podle agentury AP.

„Zdroje blízké rodině uvedli, že David Koch zemřel,“ napsala ještě v pátek ráno místního času novinářka magazínu New Yorker Jane Mayerová. Další podrobnosti o čase, místě a příčině smrti nejsou zatím známy, dodala televize CBS News.

David Koch a jeho starší bratr Charles byly vlivnou silou v americké politice od 80. let 20. století. Jejich vliv do značné míry pramenil z bohatství, které je soustředěno ve společnosti Koch Industries. Ta se zabývá rafinací ropy, produkuje hnojiva a vyrábí papírové kelímky značky Dixie, jakož i toaletní papír značky Quilted Northern.

Výše mezd a zdanění v Polsku
Výše mezd a zdanění v Polsku

Přibližně v době úmrtí Davida Kocha měl jeho majetek celkovou hodnotu 42,4 miliardy dolarů, jak uvedl magazín Forbes, a díky tomu byl 11. nejbohatší osobou na světě. V roce 2015 byl označován za 29. nejvlivnější osobu na světě.

Davidu Kochovi diagnostikovali před více než 20 lety rakovinu prostaty a loni odešel ze společnosti Koch Industries do důchodu. Odůvodnil to špatným zdravím, napsala tisková agentura Reuters. Ponechal si titul emeritní ředitel. Žil v New Yorku.

Po zesnulém zůstala jeho manželka Julia a jejich tři děti.