Alžírsko žádá o vstup do aliance BRICS v roce 2023 s příspěvkem 1,5 miliardy USD

Alžírsko žádá o vstup do aliance BRICS v roce 2023 s příspěvkem 1,5 miliardy USD
Alžírsko žádá o vstup do aliance BRICS v roce 2023 s příspěvkem 1,5 miliardy USD

Alžír [Alžírsko], 22. července (ANI): Alžírsko formálně požádalo o vstup do skupiny BRICS a podalo žádost, aby se stalo akcionářem BRICS Bank. Alžírský prezident Abdelmadjid Tebboune tento vývoj odhalil během své nedávné návštěvy Číny, kde vyjádřil touhu Alžírska otevřít nové ekonomické příležitosti a posílit partnerství se zeměmi jako Čína, uvedl Morocco World News.

„Oficiálně jsme požádali o vstup do skupiny BRICS, poslali jsme dopis s žádostí o členství v bance… První příspěvek Alžírska do banky bude 1,5 miliardy USD,“ citoval Tebboune An-Nahar Al-Jadid.

Noviny An-Nahar Al-Jadid jsou nezávislým alžírským deníkem.

Skupina BRICS, která v současnosti zahrnuje Brazílii, Rusko, Indii, Čínu a Jižní Afriku, představuje významnou část světové populace a ekonomiky, která představuje více než 40 procent světové populace a přibližně 26 procent celosvětové ekonomiky, uvedly Morocco World News.

Morocco World News přináší zprávy z Maroka a regionu Středního východu a severní Afriky (MENA), Středního východu a Maroka.

Nabídka Alžírska přichází uprostřed toho, co někteří nazývají celosvětovou touhou po geopolitické rekonfiguraci, přičemž mnozí na globálním Jihu projevili známky nelibosti s dominancí Západu nad globálními záležitostmi.

Uprostřed probíhající války na Ukrajině a sílícího ideologického střetu mezi „Západem a zbytkem“ údajně více než 40 zemí vyjádřilo zájem o připojení ke skupině BRICS., informovaly Morocco World News.

Někteří analytici však varovali před lákadlem skupiny BRICS na globálním jihu a tvrdili, že explicitní výběr osy Rusko-Čína není strategicky správnou volbou v kontextu geopolitického chaosu, který vyžaduje strategickou nejednoznačnost, uvedly Morocco World News.

V září loňského roku kritizovalo 27 dvoustranných amerických členů Kongresu alžírské dovozy zbraní z Ruska a vyzvalo k sankcionování severoafrické země podle zákona o boji proti americkým protivníkům prostřednictvím sankčního zákona. (ANI)