Dítě s předávkováním fentanylem je opuštěno v nemocnici v Nogales, Sonora

Dítě s předávkováním fentanylem je opuštěno v nemocnici v Nogales, Sonora
Dítě s předávkováním fentanylem je opuštěno v nemocnici v Nogales, Sonora

Při prohlídce lékaři našli v plence několik modrých pilulek této drogy.

Nogales.- 10měsíční dítě bylo opuštěno v nemocnici ISSSTE v Nogales se známkami zástavy srdce a dýchání , což je produkt otravy fentanylem .

Když ho lékaři kontrolovali, našli v jeho plence několik modrých pilulek tohoto léku, za které dostal dávku naloxonu, pomocí které se dokázal stabilizovat.

Ředitel ISSSTE v Nogales, Andrick Kee Gómez, poznamenal, že ho někdo vzal, ale odešel, když se o dítě starali.

Množství drogy, které spotřeboval, není známo, protože dorazil v kritickém stavu, ale pomocí léků byl stabilizován.

Přestože malý není příjemcem této instituce, urgence byla vyřízena.

Nezletilý byl převezen na IMSS Bienestar, kde je jeho zdravotní stav nadále choulostivý.

Fentanyl je hnacím motorem krize z předávkování, která se ukazuje jako obzvláště smrtelná.

Co je to fentanyl

Fentanyl je syntetický opioid, který byl poprvé syntetizován v Belgii na konci padesátých let. Uvádí se, že jako analgetikum je zhruba osmdesátkrát účinnější než morfin. V šedesátých letech byl uveden do medicínské praxe jako nitrožilně podávané anestetikum pod obchodní značkou Sublimaze, na našem trhu zůstal pod obchodním názvem Fentanyl. Následně se objevily další dvě příbuzné látky: alfentanil, analgetikum s velmi rychlým účinkem (5-10 minut), a sufentanil, analgetikum s účinky ještě silnějšími, které se užívalo při srdeční chirurgii. Nyní jsou fentanyly hojně užívány jako anestetika a analgetika, při chronických bolestech, zamýšlí se jejich využití pro jedince s vysokou tolerancí na opiáty, případně se využívají ve veterinární praxi k uspávání velkých zvířat. Jinou formou lékařského užití jsou náplasti, z nichž se dostává účinná látka do těla přes kůži (takto jej v době své nemoci užíval např. Timothy Leary), nebo lízátka.

Historie

Ilegální užívání farmaceutického fentanylu se poprvé objevilo v sedmdesátých letech mezi pracovníky ve zdravotnictví a je v USA stále živým problémem. Dosud bylo na černo syntetizováno a zadrženo na americké drogové scéně 12 analogů fentanylu. Chemicky je fentanyl N-fenyl-N-(1-2-fenyletyl-4-piperidyl) propanamid. Na americkém černém trhu nese tato slangová označení: china girl, china white, dance fever, friend, goodfella, jackpot, murder 8, TNT a Tango and Cash. Fyzické účinky fentanylu jsou k nerozeznání od účinků heroinu, avšak fentanyl může být až tisíckrát účinnější. Obvykle bývá popisována euforie, zvracení a poruchy dýchání. Vysoce rizikový je pro osoby se srdečními, dýchacími nebo nervovými poruchami. Nejčastěji bývá fentanyl zneužíván intravenózně, ale stejně jako heroin jej lze užít i kouřením či nasálně (šňupáním). S heroinem má společnou i protilátku a tou je Naloxon.

Drogová epidemie a opioidy a Americký senátor Rob Portman

Účinky fentanylu

Fentanyl působí primárně na centrální nervovou soustavu, hlavními účinky fentanylu jako léku jsou sedace a snížená vnímavost bolesti. K těm ostatním patří změny nálady, euforie, stav úzkosti, ospalost. Dále fentanyl oslabuje dýchací centra a reflexy spojené s kašláním a zúží zorničky. Neobvyklé nejsou ani nausea, zvracení, ztráta vědomí. Méně obvyklé jsou při medicínském užití vedlejší efekty, při nezákonném a opakovaném zneužívání jejich riziko rapidně vzrůstá: bolesti břicha, strach, zmatečnost, zácpa, průjem, deprese, sucho v ústech, halucinace, bolest hlavy, zpomalení nebo zástava dechu, nechutenství, pocit svědění, špatné trávení, ospalost, nadměrné pocení, problémy s močením, celková slabost.

Zdravotní rizika fentanylu

Fentanyl je silně návykový, způsobuje fyzickou i psychickou závislost srovnatelnou s tradičními opiáty, vyznačuje se zvyšováním tolerance a při jeho vysazení se dostavují velmi silné a nepříjemné abstinenční příznaky.

Jeho velké nebezpečí spočívá v tom, že je mnohonásobně silnější než klasické opiáty (opioidy) a k předávkování či až k úmrtí stačí mnohem menší množství (viz obrázek).