Vláda se zavázala zastavit úniky, producenti zlata budou podrobeni kontrole v důsledku ohromujícího odhalení

Zimbawský ministr těžby Winston Chitando
Zimbawský ministr těžby Winston Chitando

Zimbawský ministr těžby Winston Chitando oznámil plány na zablokování masivních úniků zlata v důsledku ohromujících odhalení globálního vysílání Al-Džazíry ve své investigativní zprávě Gold Mafia před měsícem.

Podle čtyřdílné série Al-Džazíry pašují zlato v hodnotě stovek milionů v amerických dolarech ze Zimbabwe dobře úplní zločinci ve spolupráci se státními úředníky v Reserve Bank of Zimbabwe (RBZ), vládní mincovně Fidelity Printers and Refinery ( FPR) a zaměstnanci letiště.

Vysocí hráči ve vládě a hornictví, mezi nimi hlavní zvláštní vyslanec prezidenta Emmersona Mnangagwy Uebert Angel, byli tajně zaznamenáni, jak ochotně rozdávají informace o tom, jak perou peníze a pašují zlato z již tak suché ekonomiky Zimbabwe.

Chitando, pod jehož dohledem bylo zlato pašováno, řekl na semináři o mobilizaci zlata v Harare, vláda je připravena zvýšit bezpečnost při výrobě a prodeji zlata.

„Zavedeme přísná opatření, abychom ucpali úniky. Dosud budou naše týmy prověřovat produkci každého producenta zlata a všechny metalurgické záznamy a zajistí, že všechno vyprodukované zlato je směrováno oficiálně,“ řekl Chitando.

Podle FPR už bylo na cvičení po celé zemi rozmístěno 17 týmů.

Producenti zlata včetně kandidáta do parlamentu Zanu PF na Mabvuku Scotta Sakupwanya, prezidentky zimbabwské federace horníků (ZMF) Henrietty Rushwayaové, stínových podnikatelů Ewana Macmillan a Simona Rudlanda byli někteří z těch, kdo byli v nezákonném činu označeni.

Žádný z aktérů nebyl zatčen.