Rusko touží po rostoucí přítomnosti Indie ve Vladivostoku, i když Čína získá přístup k přístavu

Rusko touží po rostoucí přítomnosti Indie ve Vladivostoku, i když Čína získá přístup k přístavu
Rusko touží po rostoucí přítomnosti Indie ve Vladivostoku, i když Čína získá přístup k přístavu

I když Čína po 163 letech dokázala využít izolaci Ruska a získat přístup do vladivostockého přístavu, Rusko by si přálo, aby Indie rozšířila svou přítomnost v přístavu, uvedli lidé, kteří si tuto záležitost uvědomují.

Rusko nedávno udělilo Číně právo provozovat od čtvrtka přístav Vladivostok jako oficiální tranzitní bod Číny. Ruský premiér Michail Mišustin dal Číně oficiální souhlas s dodávkou zemního plynu plynovodem z Dálného východu, který končí ve Vladivostoku.

Ale zároveň Rusko chce poskytnout další dynamiku námořnímu koridoru Chennai-Vladivostok, který by mohl poskytnout obrovskou podporu námořním vztahům mezi oběma zeměmi, uvedl lid.

Nedávno ministr dopravy Sarbananda Sonowal zdůraznil, že je důležité, aby se dobře dařilo přístavům Chennai a Kamaraj, a řekl, že pokud se propojí s ruským přístavem Vladivostok, podpoří indický námořní obchod. Ministr inauguroval spoustu projektů v hodnotě Rs. 148 milionů na pozvednutí těchto indických přístavů, které jim umožní zvládnout náklad 100 milionů metrických tun a napomoci bezproblémové evakuaci nákladu.

Námořní koridor Chennai-Vladivostok bude podle odborníků využíván k přepravě hutního uhlí, ropy a zkapalněného zemního plynu z Ruska do Indie na námořní trase Chennai-Vladivostok. Pokud se projekt stane skutečností, pak lze během 10 dnů překonat téměř 10 300 km nebo 5 600 námořních mil, což zvyšuje možnost přesunu velkého nákladu do této části světa.

„Jedním z primárních návrhů je, že je třeba obnovit příjezdové cesty k přístavu Vladivostok a je zde požadavek provést bagrování, aby se zlepšil ponor. Studie se zaměřila na výhody a nevýhody dovozu těchto položek a na to, jak s nimi lze zacházet,“ řekl Sonowal.

Námořní spojení Vladivostok-Čennai bylo přerušeno po rozpadu Sovětského svazu, jen aby je oživila Módího vláda s podporou ruského prezidenta.

Indie projevila zájem o výstavbu satelitního města poblíž Vladivostoku. Obě země také diskutují o možnosti spuštění transarktické kontejnerové přepravní linky a zpracovatelských zařízení podél severní mořské cesty.

Loni Rusko nabídlo Indii „pronájem a stavbu velkokapacitních lodí“ jako pojištění ruské ropy v rámci cenového stropu G7 na její nákupy energie. V roce 2021 se Indie a Rusko rozhodly zaměřit na oblast stavby civilních lodí, aby usnadnily posílení interakce a odborného výcviku, investic do stavby a oprav lodí, vědeckého výzkumu, vývoje inteligentních dopravních a navigačních systémů a mezinárodních dopravních koridorů. Pro obchod s ropou jsou určeny i civilní lodě.

V roce 2021 podepsaly Mazagaon Dock a Zvezda Shipyard of Russia dohodu o komerční lodní dopravě a stavbě lodí.

Indie má ambiciózní plány pro ruský Dálný východ bohatý na přírodní zdroje a premiér Narendra Modi oznámil úvěrovou linku ve výši 1 miliardy dolarů na různé projekty v regionu a zároveň oznámil indickou politiku Dálného východu z Vladivostoku v roce 2019. Rusko vlastní největší známé světové zásoby zemního plynu a většina těchto zásob se nachází na jeho Dálném východě. Indie investuje do ropného pole Sachaklin-1 na ruském Dálném východě.

Podle General Administration of Customs China činil dvoustranný obchod mezi Čínou a Ruskem v prvních čtyřech měsících roku 2023 73,15 miliardy dolarů, což představuje meziroční nárůst o 41,3 procenta. „S otevřením přístavu Vladivostok se Čína a Rusko mohou zapojit do větší spolupráce při výstavbě přístavů a ​​logistice, což dále posílí ekonomickou vitalitu severovýchodní Číny a rozvoj na ruském Dálném východě,“ řekl Song Kui, šéf Contemporary China. – Výzkumný ústav regionální ekonomiky Ruska.

Vladivostokský přístav, dříve známý jako Haishenwai za vlády dynastie Čching, bude zajišťovat přeshraniční tranzit pro domácí obchodní zásilky v severovýchodní Číně v provincii Jilin. Historicky bylo toto město významné jak pro Čínu, tak pro Rusko. V roce 1860 Čína prohrála druhou opiovou válku s výsledkem, že Vladivostok postoupil tehdejšímu carskému Rusku.

Přístav pomůže zkrátit dobu přepravy mezi severovýchodem Číny do východní ekonomické velmoci provincie Zhejiang. Vzdálenosti mezi provinciemi Jilin a Heilongjiang v Číně se zkrátí o více než 800 kilometrů. Přístup do přístavu je součástí čínského národního strategického plánu na revitalizaci průmyslové základny na severu. Vladivostok, hlavní tichomořské přístavní město, je konečnou stanicí transsibiřské železnice, která spojuje město s Moskvou. Vladivostok je také domovem ruské tichomořské flotily a umožní Číně bližší přístup k Japonsku a Jižní Koreji. Čína také strategicky buduje ropovody a plynovody na ruském Dálném východě, aby navázala na svou námořní přítomnost a posílila svou schopnost projektovat moc v regionu.

(Dipanjan Roy Chaudhury je redaktorem diplomatických záležitostí, The Economic Times. Článek původně vyšel v Economic Times 1. června 2023)