Do Káhiry přijíždějí high-tech vlaky

Do Káhiry přijíždějí high-tech vlaky
Do Káhiry přijíždějí high-tech vlaky

Egyptští cestující budou moci brzy cestovat svou zemí na palubě vysokorychlostního vlaku. Německá skupina Siemens se skutečně  zabývá výstavbou 2 000 kilometrů vysokorychlostních železničních tratí napříč Egyptem . Projekt si klade za cíl propojit 60 měst vlakem, rychlostí až 250 kilometrů za hodinu.

Železniční doprava je nejdůležitějším způsobem přepravy cestujících v Egyptě s 800 miliony pasažérských mil ročně. Většina sítě spojuje hustě osídlené městské oblasti delty Nilu  s Káhirou a Alexandrií jako spínací body. Vlakové jízdné v příměstských vlacích a v osobních vlacích 3. třídy je dotováno vládou jako sociální služba.

Egyptská železnice předtím

Historie Egypta pod britskou nadvládou trvala  od roku 1882 do roku 1956 (suezská krize) a všichni víme, že Británie byla velkým propagátorem železniční infrastruktury: podívejte se na 60 000 km tratě v Indii. Britové zavedli železnici do Egypta  v roce 1854.  Egypt má méně než 20 % délky indické železnice, ale brzy bude mít k dispozici železniční síť, na kterou by byla každá země hrdá.

Vývoj

Od září 2021 do května 2022  se německá průmyslová skupina Siemens Mobility zavázala postavit 2000 kilometrů vysokorychlostních železničních tratí napříč Egyptem . Dohoda má hodnotu přes 8 miliard EUR a zahrnuje 41 vysokorychlostních vlaků, 94 regionálních vlaků a 41 nákladních vlaků. Vlakem spojí 60 měst rychlostí až 250 kilometrů za hodinu a poskytne železniční přístup přibližně 90 % obyvatel. Maximální rychlost je 250 km/h, ale provozní rychlost elektrických rychlovlaků je 230 km/h. Faktory bezpečnosti a rychlosti nabízejí každému podniku přepravujícímu zboží obrovské pobídky k přechodu ze silnice na železnici jako síť, kterou si zvolí.

Síť z Abu Simbel do Káhiry

Egypt bude mít největší a nejmodernější vysokorychlostní železniční síť na jižní polokouli! Město mrtvých, káhirská nekropole, bude brzy činit ruchem. Druhý úsek trati spojí Káhiru s Abú Simbel.

Vlaky nabízejí mnoho výhod oproti jiným formám cestování. Časy odbavení jsou téměř nulové ve srovnání se dvěma hodinami požadovanými na letech. Při maximální rychlosti 250 km/h to znamená, že by člověk mohl ujet vzdálenost téměř 1000 km za něco málo přes čtyři hodiny! Limity zavazadel jsou velkorysé a faktor pohodlí ve vlacích je obrovský bonus.

Cestování pouští v rychlosti v klimatizovaném kočáru dává člověku příležitost vidět obrovskou oblast země, což je výhoda, kterou při komerčním létání nelze. Když se lidé rozhodnou cestovat raději rychlovlakem než autem, sníží se dopravní zácpy. Vlaky mají také velmi dobrou bezpečnost a dopad na životní prostředí je pro životní prostředí méně škodlivý než cestování po silnici. Nové tratě navíc přispějí k ekonomickému rozvoji stávajících a dříve nedostupných měst.

Další výhody sítě

Výhody nejsou jen o cestování – vznikne více než 500 nových pracovních míst a stavební a techničtí pracovníci společnosti Siemens a přidružených společností budou školit pracovníky společnosti Orascom a dalších arabských dodavatelů. Výhody pro národ kvalifikovaných techniků nelze podceňovat. Více než 90 % egyptské populace bude mít brzy přístup k rychlé, levné a bezpečné dopravě! Tato statistika je něco, na co mohou být Egypťané hrdí, a je to číslo, které nemá obdoby nikde v Africe a dokonce ani v několika vyspělých západních zemích.

Egypt má v současné době téměř 110 milionů obyvatel, což dává hustotu obyvatelstva přes 100 na kilometr čtvereční, což způsobuje časté dopravní zácpy a velké znečištění. Na nové lince, která zkrátí cestovní dobu o 50 %, bude ročně cestovat odhadem 30 milionů cestujících. Očekává se, že objem nákladní železniční dopravy vzroste ze současných 5 % na 15 %.

Modernizace veřejné železniční dopravy v Egyptě je na rychlé cestě!

Zdroj: https://africa-me.com/high-tech-trains-are-coming-to-cairo/