Gérald Darmanin Francouzský ministr vnitra a zámořské Francie

Gérald Moussa Darmanin narozen 11. října 1982 je francouzský politik, který od roku 2020 slouží jako ministr vnitra ve vládách premiérů Jeana Castexe a Élisabeth Borne.

Darmanin , bývalý člen The Republicans (LR), byl členem La République En Marche! (REM) od roku 2017. Darmanin byl v letech 2014 až 2017 starostou Tourcoingu a v letech 2017 až 2020 ministrem veřejných akcí a účtů v první a druhé vládě premiéra Édouarda Philippea .

Darmanin se narodil v dělnické rodině s alžírskými a maltskými kořeny. [3] Jeho otec Gérard Darmanin vedl bistro a matka Annie Ouakid pracovala jako uklízečka. [4] Jeho dědeček z matčiny strany, Moussa Ouakid, narozený v roce 1907 v douar (tábor arabských stanů nebo malá venkovská vesnice s několika malými domky) Ouled Ghalia, v Ouarsenis, Alžírsku, byl vrchním praporčíkem francouzské armády . a zdobené militairem Médaille . Sloužil u alžírských tirailleurs a byl také odbojářem vFrancouzské síly vnitra (FFI) během druhé světové války .

Darmanin měl akademicky problémy, když navštěvoval veřejnou školu ve Valenciennes, a tak se jeho rodiče rozhodli zaplatit soukromé vzdělání v Paříži. Když jim došly peníze na školné, škola umožnila Darmaninovi dostudovat zdarma; výměnou za to musel strávit roky prací jako halový monitor. Po drobných pracích, které zahrnovaly zpívání v metru a čekací stoly, se zapsal na Sciences Po Lille .

Dříve Darminin pracoval jako parlamentní asistent konzervativní poslankyně Isabelle Vasseur , než se připojil k bývalému ministrovi a poté členovi Evropského parlamentu Jacquesi Toubonovi . Byl vzat pod křídla Toubona, který ho představil vůdcům UMP, jako byl Xavier Bertrand , a pomohl mu stát se náčelníkem štábu Sarkozyho ministra sportu Davida Douilleta .

V legislativních volbách v roce 2012 byl Darmanin zvolen do Národního shromáždění v desátém volebním obvodu Nord ; v té době byl jedním z nejmladších zákonodárců v zemi.  O dva roky později kandidoval ve volbách starostou Tourcoingu a vyhrál, čímž se etabloval na národní politické scéně. Bývalý prezident Nicolas Sarkozy přivedl Darmanina na palubu jako ředitele jeho primární volební kampaně v roce 2016. 

V reakci na aféru Fillon se Darmanin vzdal své podpory kandidátovi LR Françoisi Fillonovi v prezidentských volbách v roce 2017 a rezignoval na svou pozici zástupce generálního tajemníka strany.

V květnu 2017 byl Darmanin jmenován prezidentem Emmanuelem Macronem ministrem veřejných akcí a účtů v první Philippeově vládě . V této funkci podporoval Bruna Le Maire , ministra hospodářství a financí , ačkoli sám byl členem vlády. V době svého jmenování byl jedním z nejmladších členů vlády Édouarda Philippa .

Brzy po nástupu do úřadu Darmanin oznámil plány na dosažení úspor 4,5 miliardy eur (5,13 miliardy dolarů) na provozním rozpočtu francouzské vlády v roce 2017. [11] Ten rok se mu podařilo dostat rozpočtový schodek země pod limit 3, který je stanoven EU. procent HDP, poprvé za deset let pro Francii. Pomohl také zavést Macronovy hlavní daňové reformy a dohlížel na revizi výběru daní.

V roce 2018 byl Darmanin obviněn ze sexuálního nátlaku a obtěžování dvěma ženami v souvislosti s údajným pochybením v letech 2009 a 2014 a 2017, přičemž jedna z žen tvrdila, že zatímco starosta města Tourcoing žádal o sexuální laskavosti výměnou za to, že jí poskytne sociální bydlení. Žalobci však případ stáhli a tvrdili, že nejsou schopni určit „absence souhlasu“, protože Darmanin obě obvinění popřel. V červnu 2020 nařídil odvolací soud v Paříži znovuotevření vyšetřování.

V roce 2019 Darmanin dohlížel na široce diskutovanou dohodu mezi Googlem  a francouzskými daňovými úřady, což znamenalo konec čtyřletého vyšetřování, které se zabývalo tím, zda společnost přesměrovává zisky ze svých francouzských aktivit do Irska, které bylo v té době jurisdikcí s nižšími daněmi. . Google nakonec souhlasil, že zaplatí téměř 1 miliardu eur za urovnání všech svých soudních sporů s daňovými úřady.

V rané fázi pandemie COVID-19 ve Francii Darmanin dohlížel na úsilí vlády mobilizovat 150 miliard eur na podporu odvětví nejvíce zasažených krizí jako součást reakce, která posunula dluh na rekordní úroveň.

V komunálních volbách v roce 2020 byl Darmanin znovu zvolen starostou Tourcoingu, ale brzy poté rezignoval.

Nejmladší ministr vnitra Páté republiky, 2020–2022 

V roce 2020 byl Darmanin jmenován ministrem vnitra ve vládě premiéra Jeana Castexe , který nahradí Christopha Castanera .

Darmanin se ve svých sedmatřiceti letech stal nejmladším ministrem vnitra páté republiky .

Po vraždě Samuela Patyho islámským teroristou v říjnu 2020 Darmanin oznámil rozsáhlou policejní akci proti několika jednotlivcům. Nařídil také uzavření Pantinovy ​​mešity na pařížském předměstí Seine-Saint-Denis poté, co znovu odvysílala video obsahující nepravdivá obvinění o Paty. Darmanin následně nařídil rozpuštění dalších spolků s vazbami na radikální islám a byl považován za „separatistu“.

V reakci na pobodání v Nice v roce 2020 spáchané tuniským migrantem Darmanin vyjednal s Tuniskem postupy deportace.

V únoru 2020 Darmanin sponzoroval návrh zákona, o kterém francouzští zákonodárci doufají, že vykoření radikální islám ve Francii. Darmanin řekl, že cílem návrhu zákona je zastavit „islamistické nepřátelské převzetí zaměřené na muslimy“. V březnu 2021 se Darmanin obrátil na soud, aby zabránil výstavbě nové mešity ve Štrasburku , a tvrdil, že do projektu byly zapojeny temné peníze. V roce 2022 Darmanin uzavřel islámský web La Voie Droite pomocí legislativy z roku 2021. Také na základě této legislativy podal postupnou námitku proti rozhodnutí města Grenoble povolit používání „ burkini zakrývajících tělo“.“ plavky pro ženy v městských bazénech v květnu 2022.“

Začátkem roku 2021 Darmanin také dohlížel na zákaz skupiny Generation Identity, mládežnického křídla Bloc Identitaire , s argumentem, že organizace podporuje „ideologii podněcující k nenávisti, násilí a diskriminaci na základě původu, rasy nebo náboženství“.

Ve vládě Élisabeth Borne (od roku 2022) editovat ]

Po rezignaci Jeana Castexe v květnu 2022 jmenoval Macron Élisabeth Borne , ministryni práce a bývalou Darmaninovu kolegyni, předsedkyní vlády od 20. května 2022. Darmaninovo postavení v nové vládě zůstalo nezměněno s jeho odpovědností jako ministra vnitra.

Krátce poté, co nová vláda složila přísahu, zasáhl finále Ligy mistrů UEFA v roce 2022 na Stade de France v Paříži obrovský skandál. Po chaosu ve finále Ligy mistrů UEFA v roce 2022 mnozí volali po Darmaninově hlavě a nový premiér Borne ho také chtěl vyhodit. Francouzský prezident Emmanuel Macron však stál za svým ministrem vnitra celým srdcem, a to do té míry, že přežil krizi se svými pravomocemi posílenými téměř bezprecedentním způsobem.

Do roku 2023 považovala média Darmanin za jednoho z hlavních rivalů Borne ve vládě a za potenciálního kandidáta na její nástupce.

Politické pozice

V minulosti Darmanin otevřeně vystupoval a hlasoval proti sňatkům osob stejného pohlaví ve Francii a kritizoval vliv genderových studií v politice identity . Údajně se setkává nebo čte vlivné hlasy ze vzdáleného konce politického spektra, jako jsou esejisté Alain Finkielkraut nebo Éric Zemmour .

V roce 2020 Darminan vyjádřil svůj nesouhlas s hlasováním poštou, aby usnadnil hlasování během krize veřejného zdraví způsobené pandemií COVID-19 ve Francii .