Japonsko navrhuje nouzové globální zásoby plynu

Japonsko navrhuje nouzové globální zásoby plynu
Japonsko navrhuje nouzové globální zásoby plynu

Tokio navrhne tento nápad Mezinárodní energetické agentuře, uvedl portál

Japonsko plánuje vytvořit globální strategickou rezervu zemního plynu, která by se měla chránit před energetickými krizí, jako byla ta, která loni zasáhla EU a její spojence, uvedla tento týden agentura Bloomberg.

Tokijský plán bude předložen Mezinárodní energetické agentuře (IEA) a zahrnuje takzvaný strategický nárazník podobný nouzové zásobě ropy, uvedl server s odvoláním na lidi obeznámené s touto záležitostí.

IEA již vyžaduje, aby členské státy, jako jsou USA a Japonsko, měly strategické zásoby ropy ekvivalentní alespoň 90 dnům čistého dovozu pro případ nouze, uvedl Bloomberg. Tokio údajně navrhne zařadit svůj návrh rezerv plynu na program ministerského zasedání IEA v únoru.

Japonská myšlenka globálního vyrovnávací paměti plynu přichází, když země závislá na dovozu zvyšuje úsilí, aby zajistila dostatek paliva při prudce rostoucích cenách energie a sílící konkurenci na trhu LNG.

ČTĚTE VÍCE: Japonsko osvobozuje ruské energetické projekty ze sankcí

Energeticky chudá země je silně závislá na vnějších dodávkách. Tokio se zdráhalo uvalit sankce na ruský energetický sektor a opakovaně si všimlo jeho důležitosti pro japonskou energetickou bezpečnost. Japonsko obdrželo výjimku ze západního cenového stropu na dovoz ruské ropy, z čehož byly vyloučeny dodávky z Dálného východu Sachalin-2 na ropný a plynový projekt. Japonsko si také ponechalo své podíly ve společných energetických projektech v Rusku.