Ve světě přibyly dolaroví miliardáři

Jak vzrostly v Turecku mzdy v roce 2019 ? Jaký kdo dostává plat ?
Ze středoevropského regionu nemělo loni Slovensko žádného miliardáře, podobně jako Maďarsko.
Za minulý rok počet dolarových miliardářů vzrostl o 69 na rekordních 2257. Jejich celkové bohatství se zvýšilo o 16% na osm bilionů dolarů (7,5 bilionu korun), což představuje přibližně 95-násobek velikosti slovenské ekonomiky.

Vyplývá to z průzkumu Hurun Global Rich List 2017, na kteří upozornili analytici J & T Banky. Report však připouští, že světových miliardářů by mohlo být až 5000. Mnozí z nich však pečlivě skrývají své bohatství.

Za posledních pět let vzrostl celkový počet miliardářů o 55%. Jejich podíl na celosvětovém bohatství se za toto období zvýšil ze 7% globálního HDP na 10,7% a je větší než ekonomika jakékoli země s výjimkou Spojených států a Číny. Nejvíce dolarových miliardářů přitom žije v Asii, kde je jejich 1038. Nejméně jich je v Africe a Oceánii, a to 28. V Evropě jich žije 486.

Nejbohatším člověkem zůstal Bill Gates
Alespoň jednoho miliardáře má 68 zemí světa. „Nejvíce superboháčů pochází z Číny a za poslední rok se jejich počet zvýšil o 41. Druhé místo patří USA, kde jejich počet vzrostl o 17. Na třetí místo se vyhouplo Německo díky 33-% meziročnímu nárůstu bohatých,“ přiblížil analytik J & T Banky Stanislav Pánis . Ze středoevropského regionu nemělo loni Slovensko žádného miliardáře, podobně jako Maďarsko. Polsko je má tři a Česká republika čtyř.

Z hlediska míst je největší počet miliardářů v Pekingu, New Yorku av Hong Kongu. Alespoň jednoho miliardáře přitom vytvořilo 1811 firem.

„Nejbohatším člověkem na světě zůstal Američan Bill Gates s majetkem 81 miliard dolarů a jeho bohatství meziročně vzrostlo o jedno procento. Zároveň je prvním člověkem na světě, který vygeneroval více než 100 miliard hodnoty, přičemž dosud dal 20 miliard dolarů na dobročinné účely, „uvedl Pánis.

Druhým nejbohatším se stal investor Warren Buffett s 78 miliardami dolarů na svém kontě a třetí místo obsadil zakladatel Amazonu Jeff Bezos se 72 miliardami dolarů.

„Až dvě třetiny světových miliardářů zbohatlo vlastním přičiněním a jedna třetina majetek zdědila,“ konstatoval Pánis. Mezi boháči je přitom 15% žen. Nejbohatší z nich je dědička kosmetické značky L’Oreal Liliane Bettencourtová.