Německo upustí od vyrovnaného rozpočtu, pokud by se tím vyhnulo recesi

Německo má od roku 2014 vyrovnaný rozpočet.
Německá koaliční vláda je připravena upustit od vyrovnaného rozpočtu a vzít si nový dluh, aby se vyhnula možné recesi. Uvedl to ve svém nejnovějším vydání týdeník Der Spiegel.

Narůstají totiž obavy, že největší evropská ekonomika by se mohla propadnout do recese. Německý export, jeden z klíčových motorů hospodářství, se snižuje v důsledku zpomalení globální ekonomiky, obchodních konfliktů a blížícího se brexitu. To se už projevilo na mezičtvrtletním poklesu hrubého domácího produktu (HDP) Německa ve 2. čtvrtletí o 0,1%.

Německo upustí od vyrovnaného rozpočtu, pokud by se tím vyhnulo recesi
Německo upustí od vyrovnaného rozpočtu, pokud by se tím vyhnulo recesi

Německo má od roku 2014 vyrovnaný rozpočet. Toto fiskální pravidlo zavedl bývalý konzervativní ministr financí Wolfgang Schäuble a pokračuje v něm i jeho nástupce Olaf Scholz.

Ministerstvo financí odmítlo komentovat zprávu v týdeníku Spiegel.

Kancléřka Angela Merkelová v úterý (13. 8.) uvedla, že nevidí potřebu balíčku fiskálních stimulů na podporu zpomalující se ekonomiky. Dodala, že její vláda se zavázala k vysoké úrovni veřejných investic.

Německo už léta čelí výzvám partnerů v eurozóně i Mezinárodního měnového fondu, aby zvýšilo veřejné výdaje, které by stimulovaly nejen jeho hospodářský růst, ale i růst celé měnové unie.