Brazilský prezident posílá Kongresu návrh zákona, který Unii opravňuje postoupit práva na smlouvy o sdílení těžby ropy

Opatření se snaží zvýšit efektivitu smluvního řízení a předvídat zdroje pro Unii

Prezident posílá Kongresu návrh zákona, který Unii opravňuje postoupit práva na smlouvy o sdílení těžby ropy
Prezident Brazílie posílá Kongresu návrh zákona, který Unii opravňuje postoupit práva na smlouvy o sdílení těžby ropy

Prezident Brazilské republiky Jair Bolsonaro zaslal tento čtvrtek (6. 9.) Národnímu kongresu návrh zákona , který umožňuje prostřednictvím nabídkového řízení integrálním a definitivním způsobem přidělit Unii právo na její podíl přebytku v ropě ze smluv o sdílení produkce a dohod o individualizaci výroby v oblastech, které nejsou předem smluvně nebo ve strategických oblastech.

Návrh otevírá příležitost pro monetizaci ropy a zemního plynu, z čehož bude mít prospěch brazilský lid, zejména v době, kdy cena barelu dosáhla nejvyšší hodnoty za posledních deset let a je silná poptávka po produktu v trh.

Režim sdílení výroby se mimo jiné vyznačuje povinnou účastí Unie, zastoupené Empresa Brasileira de Administração de Petróleo e Gás Natural SA (Pré-Sal Petróleo SA – PPSA), v konsorciu, které vyhrálo nabídku. PPSA má roli smluvního manažera a je odpovědná za marketing ropy a zemního plynu Unie.

Aby bylo zaručeno dodržování smluv o sdílení a právní jistota transakce, může k postoupení dojít pouze se souhlasem konsorcia provozujícího příslušnou smlouvu.

Současné úrovně cen ropy a dlouhodobé důsledky spojené s energetickou transformací činí příležitostí posoudit převod práv Unie na přebytečnou ropu ve smlouvách o sdílení produkce. Opatření tak přenáší rizika na soukromé subjekty a zároveň zjednodušuje stávající smlouvy a omezuje veřejný stroj s odchodem PPSA z těchto konsorcií.