Japonsko reagovalo na rozhodnutí Ruska o mořském rybolovu

Japonsko reagovalo na rozhodnutí Ruska o mořském rybolovu
Japonsko reagovalo na rozhodnutí Ruska o mořském rybolovu

Po rozhodnutí Ruska pozastavit mezivládní dohodu o spolupráci v oblasti mořského rybolovu hodlají japonské úřady pokračovat v konzultacích s Moskvou. Toto prohlášení uvedl ve vysílání televizního kanálu NHK zástupce japonského ministerstva zahraničí.

Ruské ministerstvo zahraničí již dříve oznámilo pozastavení provádění rusko-japonské dohody z roku 1998, která japonským rybářům umožňovala lovit v blízkosti jižních Kurilských ostrovů.

Zástupce japonské diplomatické mise označil odpovídající rozhodnutí ruské strany za „mimořádně politováníhodné“.

„Máme v úmyslu pokračovat v konzultacích s ruskou stranou, abychom japonské straně umožnili pokračovat v aktivitách v rámci dohody,“ zdůraznil.

Zástupci japonského úřadu pro rybolov na oplátku televiznímu kanálu řekli, že „situaci potvrzuje japonské ministerstvo zahraničí“.

Připomeňme, že toto rozhodnutí Ruské federace je způsobeno tím, že japonská strana nesplnila své závazky ohledně plateb, které byly splatné podle této dohody mezi Tokiem a Moskvou. Podle prohlášení ministerstva zahraničí bude rybolov zakázán, dokud Japonsko nesplní všechny své finanční závazky.