Brazilec Lula apeluje na klid poté, co zabití spojence rozdmýchalo obavy z politického násilí

Bývalý brazilský prezident Luiz Inacio Lula da Silva se za přísných bezpečnostních opatření a v neprůstřelné vestě zúčastnil politického shromáždění v hlavním městě Brasilia. Po průchodu detektorem kovů se stovky příznivců Dělnické strany shromáždily poblíž jeviště, kde je Lula vyzval, aby zachovali míru a vyhýbali se konfrontacím s protivníky.

Lulova prosba z tohoto týdne odráží rostoucí obavy politiků, úřadů a voličů ohledně brazilské prezidentské kampaně a říjnových voleb. Levičák vede všechny průzkumy, aby se vrátil do úřadu, který zastával v letech 2003 až 2010, ale úřadující krajně pravicový Jair Bolsonaro navrhl, že nemusí akceptovat výsledky, a vyzval své spojence, aby se vyzbrojili.

Minulý týden soudce Nejvyššího soudu Edson Fachin, předseda tamního volebního soudu, v prezentaci ve Washingtonu varoval, že letos by se v Brazílii mohly stát incidenty horší než povstání v Kapitolu USA . Loni v červenci ředitel CIA William Burns řekl dvěma ministrům Bolsonarovi, že by prezident měl přestat útočit na volební systém.

Volební napětí v sobotu večer znovu vzrostlo, když Marcelo Arruda, podporovatel Luly a představitel Dělnické strany, byl zastřelen mužem, který, jak svědci řekli policii, křičel podporu Bolsonarovi, než zmáčkl spoušť. Vyšetřování pokračuje, ale zabíjení znovu vyvolalo obavy z politického násilí na stopě kampaně , která oficiálně začíná v srpnu.

„Nepotřebujeme bojovat.“ Naší zbraní je náš klid, láska, kterou v sobě máme, naše žízeň zlepšovat životy lidí,“ řekla Lula na shromáždění. „Nemusíme reagovat na provokace.“ Pokud vás někdo škádlí, řekněte mu, aby se šel kousnout. Jdi domů a postarej se o své rodiny. To je lekce, kterou musíme naučit.“

Členové Lulovy kampaně a Bolsonarova předsednictví uvedli, že nebudou s médii diskutovat o bezpečnostních podrobnostech.

Bolsonaro, který byl těžce zraněn, když byl bodnut do břicha na předvolební akci v roce 2018, má po celou dobu prezidentskou ochranku, včetně vojenského personálu a místní policie.

Lula se může spolehnout pouze na soukromou bezpečnost, dokud jeho nabídka nebude potvrzena stranickým sjezdem, který se může konat do 5. srpna. Poté ho bude chránit brazilská federální policie.

Federální policie v prohlášení uvedla, že mezi ochránci kandidátů bude 300 policistů.

Dělnická strana přijala několik opatření, aby se vyhnula konfliktům mezi příznivci a zajistila bezpečnost bývalého prezidenta. Před shromážděním v Brasílii vedení strany zveřejnilo pokyny, které žádají příznivce, aby se pohybovali ve skupinách, přinesli si extra košili neutrální barvy a vyhýbali se konfliktům s protivníky.

Dva členové Lulovy kampaně, kteří hovořili pod podmínkou anonymity, protože jim nebylo dovoleno o záležitosti veřejně diskutovat, agentuře AP potvrdili, že levicový vůdce nosí na veřejných akcích od začátku července neprůstřelné vesty.

Příznivci Luly byli důkladně prohledáni u vchodu do pavilonu, kde se akce Brasilia konala. Dlouhé fronty však byly malé obavy pro lidi, jako je řemeslnice Alessandra Melo (50). Věří, že život bývalého prezidenta je ohrožen a že cílem by mohli být také podporovatelé jako ona.

„Moc se bojím o Lulinu bezpečnost.“ Má rád blízko k lidem. Bojím se o něj, být tam uprostřed všeho toho násilí,“ řekl Melo.

V posledních týdnech byly hlášeny menší incidenty proti příznivcům Luly. 15. června drony kapaly tekutinu s pronikavým zápachem na leváky, kteří se účastnili akce v Uberlandii ve státě Minas Gerais. Minulý týden hodil muž na shromáždění Lula v Riu de Janeiro základní výbušninu vyrobenou z drobného ohňostroje.

Ani jeden z incidentů si nevyžádal žádné zranění a policie v obou případech zatkla.

Lula byl zatčen v rozsáhlém vyšetřování korupce „Car Wash“, když vedl průzkumy k vítězství v prezidentských volbách v roce 2018. Jeho přesvědčení mu také nedovolilo kandidovat. Ale případy proti němu byly zrušeny poté, co nejvyšší soud země rozhodl, že soudce Sergio Moro byl zaujatý proti levičákovi, a byl propuštěn z vězení .

Brazilské politice není násilí cizí. V roce 2018 byli radní v Riu Marielle Franco a její řidič zastřeleni v autě při jízdě centrem města.

Bolsonaro pod tlakem, aby odsoudil zabití Arrudy minulý víkend a jakékoli politické násilí, v úterý řekl, že pro zabití neexistuje žádné ospravedlnění. Zavolal také členy Arrudovy rodiny. Ve svém nahraném telefonátu navrhl, aby médiím řekli, že by neměl být obviňován z vraždy.

„Vzhledem k tomu, že téměř veškerý tisk je na levé straně, v podstatě mi dávají činy toho chlapa na záda,“ řekl prezident dvěma Arrudovým bratrům. „Levice z toho udělala politické téma.“

K zabití Arrudy došlo v jižním státě Parana, pevnosti Bolsonaro. Od té doby mnoho úřadů vyjádřilo obavy z rizika násilí za účasti příznivců obou kandidátů.

Melina Risso, programová ředitelka bezpečnostního think-tanku Igarape Institute se sídlem v Riu, uvedla, že kandidáti se přestanou bát o svou bezpečnost, pouze pokud Bolsonaro otevřeně odsoudí ty, kdo se dopouštějí násilných činů.

„Bolsonaro někdy udělá několik kroků zpět, když se objeví tyto incidenty, ale to je jen do doby, než skončí cyklus zpráv,“ řekl Risso. „Rizika jsou velmi reálná a neexistuje žádný náznak, že by se to změnilo, dokud volby neskončí.“