Vysunutá plotýnka neexistuje. Chronické problémy zad mají jinou podstatu

Róbert Rapčan, intervenční algeziológ a specialista na miniinvazivní a endoskopickou léčbu zad
Róbert Rapčan, intervenční algeziológ a specialista na miniinvazivní a endoskopickou léčbu zad

Nekonečná bolest bederní části zad, která se šíří do nohou pod koleno, dokonce až k chodidlům, bolestivost a pocit nepohodlí při sezení či stání, mravenčení či brnění nohou, neschopnost stát na špičkách nebo patách, bolesti při zvedání nohou na schodech.

Pokud problémy přetrvávají, může jít o tzv. kořenový syndrom. Jeho příčinou bývá nejčastěji vysunutí meziobratlové ploténky.

Když k němu dojde, nastává mechanické poškození kořenového nervu, které má na svědomí různé problémy a způsobuje zhoršenou pohyblivost, dokonce může přerůst do chronických problémů s páteří.

Druhou častou příčinou je komplikace po operaci páteře.

Když se řekne vyhozená ploténka (herniace disku), je jen těžké přesně si představit, co se mezi našimi obratli děje.

„Tento název zkresluje reálný problém, který vzniká při vyklenutí meziobratlové ploténky. Nejedná se o vyskočení, ale spíše o vyklenutí, resp. vytečení části ploténky do míšního kanálu, „vysvětluje Róbert Rapčan, intervenční algeziológ a specialista na miniinvazivní a endoskopickou léčbu zad.

U velkého procenta populace se však neprojevují žádné symptomy a o problému nevědí. Druhá skupina, jejíž vysunutá plotýnka způsobuje bolesti, musí zvažovat diagnostiku a následnou léčbu.