První raketoplán vyrobený v Číně: mise splněna

Podrobnosti: málo. Tajemství: hodně, ale ne moc. Částečně to bylo již nějakou dobu oznámeno. Se krátkým prohlášením čínské tiskové agentury Xinhua, potvrzením, po zprávách z amerického letectva v posledních dnech, že loni 4. září byla výkonná raketa Long March 2F, podobná (i když ne totožná) ) těm, kteří vyslali čínské kapsle s posádkou na oběžnou dráhu, vypustili „experimentální opakovaně použitelnou kosmickou loď“, která se po pouhých dvou dnech dokonale vrátila na zem.

První let tedy a první úspěch u toho, co lze definovat jako první „raketoplán vyrobený v Číně“. Okřídlený raketoplán (neexistují žádné fotografie, ale pouze kresby a některé pravděpodobné grafické rekonstrukce), který v aerodynamice připomíná klasický raketoplán, ale menší, o jednu třetinu nebo čtvrtinu velikosti slavného raketoplánu NASA. A proto to bude vypadat mnohem více jako kosmická loď X-37B, kterou americký Pentagon již několik let vysílá na oběžnou dráhu pro mise s vojenskými účely (ale také s některými vědeckými experimenty) a bez posádky na palubě, pro mise velmi dlouhá životnost, až 2 roky.

Prozatím je však čínský automatický raketoplán spokojen s dva a půl dnem mise, ale dívá se do budoucnosti převážně civilních (a možná i vojenských) misí v programu, který bude mít zjevně velmi odlišné účely, než jaké mají kapslové mise Shenzhou. které od roku 2003 vynesly na oběžnou dráhu „taikonauty“ pekinského vesmírného programu.

Start raketoplánu proběhl přibližně v 9:30 italského času z Centra pro vypuštění satelitů Jiuquan na severozápadě Číny: raketa Long March 2F od roku 1999 startuje na 14. startu. Toto je oficiální. Na druhé straně není nic známo o čase a místě přistání 6. září. Na druhou stranu USAF poskytuje údaje o oběžné dráze: 50,2 stupňů sklonu na rovníku a orbitální nadmořská výška mezi 332 a 348 kilometry.

První raketoplán vyrobený v Číně
První raketoplán vyrobený v Číně

Několik obecných indikací obsažených v původním prohlášení Xinhua naznačuje, že po provedení některých operací na oběžné dráze by se vozidlo vrátilo na Zemi v místě plánovaného přistání na čínské půdě. Je možné (ale je to jen hypotéza), že se kosmická loď dotkla poblíž čínské vojenské letecké základny poblíž pouště Taklamakan na severozápadě Číny: „Během letu kosmická loď testovala opakovaně použitelné technologie a poskytla technologická podpora pro mírové využívání vesmíru “- zprávy Xinhua -„ úspěch tohoto letu znamenal v zemi důležitý zlom ve vývoji opakovaně použitelných kosmických lodí a očekává se, že nabídne pohodlnou a nízkonákladovou dopravu tam a zpět „.

V posledních měsících byly zaznamenány změny na platformě Jiuquan Satellite Launch Center zaměřené na odpalování raket Long Marcia 2F; úpravy, které již byly spojeny s možným vypuštěním prototypu vesmírného letadla. V předchozím sdělení společnosti Xinhua z roku 2017 bylo zmíněno, že v roce 2020 bude vypuštěno testovací kosmické letadlo, jak naznačila Čínská letecká a vědecká technologická společnost (také známá jako CASC od „Anglická zkratka pro China Aerospace Science and Technology Corporation). Kromě toho byly zmíněny plně opakovatelně použitelné odpalovací zařízení a do roku 2045 raketoplán s jaderným pohonem. Automatické vozidlo zahájené v posledních dnech by bylo schopné vyslat astronauty na oběžnou dráhu,

Mezitím čínský vesmírný program, který je vždy velmi aktivní, připravuje první spuštění nové kapsle, která je prostornější než dosud poslaný Shenzhou na oběžnou dráhu: předehra podle mnoha analytiků k těm, kteří v roce 2030 budou muset vyslat první taikonuti na Měsíc. Připravuje se na vyslání nového obydleného modulu na oběžnou dráhu (možná již počátkem roku 2021), který by urychlil montáž na oběžné dráze své vesmírné stanice na oběžné dráze Země.

Nedávné spuštění v Číně místo toho potvrzuje, že opětovné použitelné kosmické lodě jsou prioritou mnoha kosmických agentur, zejména kvůli ekonomickým výhodám: od projektů ve stylu Space X s raketami, které automaticky přistávají při sestupu na platformu, až po raketoplány nebo vesmírná letadla. , jehož éra evidentně vůbec nevyprchala.