Varšavská radnice uvádí, že téměř polovina učitelů chce skončit

Varšavská radnice uvádí, že téměř polovina učitelů chce skončit
Varšavská radnice uvádí, že téměř polovina učitelů chce skončit

Podle varšavské viceprezidentky odpovědné za školství Renaty Kaznowské jsou výsledky výzkumu učitelů působících v hlavním městě více než alarmující. „Situace je špatná a dokonce dramatická.“

Studie, kterou společně provedlo město a Varšavská univerzita, se zúčastnilo 828 lidí. Cílem studie bylo zjistit mj. proč učitelé opouštějí profesi. 70 procent dotazovaní učitelé působí ve školství přes čtyři roky. 62 procent z nich pracuje na základních školách, 25 procent. v mateřských školách a 13 procent. na středních školách.

– Výsledky, o kterých dnes mluvíme, jsou jen dílčí, protože naše studie je součástí projektu, na kterém se podílejí i univerzity z Turecka a Walesu – komentovala to v rozhovoru s novináři TVN24 Joanna Gospodarczyk, vedoucí varšavského úřadu pro vzdělávání.

Varšava. Učitelé hořce nad svou prací

Účastníci průzkumu, kteří byli dotazováni na důvody svého rozhodnutí pracovat ve škole, nejčastěji uváděli: zájmy a predispozice, práci s dětmi, stabilitu zaměstnání, počet vyučovacích hodin, práci pro komunitu.

Na otázku „jste spokojeni se svou prací?“ téměř polovina odpověděla záporně. 22 procent řeklo „ano“, 49 procent. – „spíše ano“, 20 procent – ​​„spíše ne“ a 9 procent „ne.“ Mezi nejvíce demotivující aspekty jejich práce patří platy (75 procent), potíže ve spolupráci s rodiči (49 procent), podmínky výkonu práce (29 49 % respondentů přiznalo, že přemýšlí o změně povolání.

Mezi odpověďmi na otázku týkající se zvažování změny zaměstnání účastníci uvedli „Úpadek učitelské profese, nedostatek společenského respektu, nízké mzdy, nedostatek vyhlídek a dialogu s vládou“ a „Práce je pro člověka velkou časovou zátěží. malý plat a navíc to velmi zatěžuje psychicky i fyzicky“.

Polští učitelé o své práci: „nedostatek společenského respektu, nízké mzdy, nedostatek vyhlídek a dialogu s vládou“

– Situace je špatná a dokonce dramatická. V Polsku máme téměř dva tisíce volných míst a dalších pět tisíc učitelů je v důchodu nebo způsobilých. Kromě toho jsou před námi další potíže, včetně hromadění let v letošním náboru na střední školy a myšlenky ministra Czarneka směřující k centralizaci školství – shrnula místopředsedkyně Kaznowska.

V nejbližších dnech mají varšavské úřady tyto dílčí výsledky projednat s řediteli škol. Tento týden radnice uvedla, že zhruba 20 procent učitelů pobíralo v lednu nižší platy než dříve. Některým se měly na účtech snížit platy až o několik set zlotých. Důvodem mají být daňové změny zavedené v novém roce v rámci Polish Deal.