Tomio Okamura v TV CNN Prima o aktuální nové vládě a zdražování energií

Nový premiér Petr Fiala ODMÍTL ve Sněmovně na přímou výzvu lidem říct, jak vyřeší zdražování energií, které sužuje občany. To je neuvěřitelná arogance… Nová vláda evidentně nemá připravené žádné řešení👎🏻 Podívejte se:

Tak já myslím, že výsledek posledních dvou schůzí Poslanecké sněmovny v letošním roce je jasný. Nová nastupující pětikoalice nemá žádné řešení pro občany na vyřešení zdražování energií. Protože včera jsem tady navrhoval vstřícně pouze diskusní bod, abychom diskutovali řešení zdražování, inflace a přicházející energetická krize v České republice. Hlasy nové vládní pětikoalice, což je potřeba říci, kdo to je, je to ODS, TOP 09, STAN, KDU-ČSL a Piráti, ale i hlasy poslanců hnutí ANO – tento náš bod byl zamítnut. Proto jsme dali politicky tu nejměkčí možnou variantu – diskusi nad řešeními, abyste aspoň nějaká řešení měli příležitost nabídnout. I to jste zamítli.

A dnes, když tady byla druhá příležitost, abychom diskutovali vaše návrhy na vyřešení zdražení občanů, kterým teď každý měsíc chodí složenky, statisíce, miliony, občané jsou zoufalí, hrozí i padání do dluhových pastí, do exekucí a podobně, protože nemají na ty drahé energie a nemají peníze, tak vy jste to znova vašimi hlasy této nové nastupující vládní pětikoalice v čele s premiérem Petrem Fialou – ten tady teď klopí zrak a má hlavu dolu. To se ani nedivím. Teď pokyvujete, že tedy nemáte řešení asi. Dobře.

Ale já chci říci, že to opravdu je vážná věc. Takže dva dny po sobě jste měli příležitost představit občanům České republiky vaše řešení zdražování. Nepředstavili jste vůbec nic. Zamítli jste a odmítli jakoukoli diskusi. To znamená, ano, tímto přebíráte od zítřka plnou odpovědnost za vyřešení zdražování v České republice. Teď řešení nemáte. Nenabízíte ho ani ve vašem chystaném programovém prohlášení. Tam není nic ohledně toho řešení.

A my očekáváme, že ihned, jak se chopíte vlády, což je zítra, tak představíte… v pátek, pozítří, tak představíte a vyřešíte to zdražování v České republice. Prosím, žádné vymlouvání. Já vás znám. Vy se teď budete vymlouvat dlouho – svádět na Babiše, na další věci a podobně. Ale vy říkáte už rok, že jste připraveni vládnout. Už rok! To znamená, já vás žádám, pane premiére Petře Fialo, okamžitě představte řešení zdražování a vyřešte to. Vy to musíte vyřešit. Nikdo jiný to nevyřeší.

Já už jsem zaznamenal vaše vyjádření v médiích. Rok. Za rok to nebude. Já jsem to četl před pár dny. Nepůjde to tak rychle. Jak za rok? To je za dva roky, protože rok už říkáte, že jste nachystaní! Rok plus rok! Takže vy ani po dvou letech to neřešíte. Nejste připraveni! Takže tři roky na to potřebujete tím pádem. Jo, teď kýváte, že tři roky. No to ty lidi ale na to nemají už peníze. Vždyť jste teď tady kýval. Je to i na televizních kamerách. Prosím vás, za tři roky? To je přeci děsivé! Nebo za jak dlouho? Jak to bude trvat?

Pane premiére, můžu vás vyzvat, abyste teď šel na mikrofon a řekl, kdy vyřešíte to zdražení? Odpovězte jednoduchou otázku. Stejně jste se ptal vy v minulém volebním období té dosavadní vlády. My jsme byli opozice – SPD. Tak teď pojďte na mikrofon a řekněte těm deseti milionům lidem včetně dětí, kdy vyřešíte to zdražení. Jednoduchá otázka, pane premiére. Prosím, odpovězte! Teď se na mě koukáte. Vždyť jste čtyři metry ode mě, tři metry. Koukáme si do očí. Tak teď pojďte na mikrofon a řekněte jménem té pětikoalice. Je před Vánocemi, lidi nemají peníze, rádi by si užili svátky. Tak odpovězte teď tady na otázku. Nebuďte prosím srab! A odpovězte tady, kdy vyřešíte to zdražení!

Ať se lidi můžou připravit. Ať ví, protože každý měsíc jim chodí fixní platy, příjmy, ale ty náklady stoupají. Tak teď potřebují nového premiéra a od nové pětikoalice jasnou radu, jasnou informaci. Ti lidé nemají peníze! Nemají platy jako vy, pane premiére! Vaše vládní koalice hlasovala proti zamrazení platů politiků, proti návrhu SPD. Takže vy už máte dost a já bych potřeboval, já na pana premiéra stejně vidím, jo. Pan premiér se teď vyklonil, abychom se mohli dívat do očí, takže si tady může paní poslankyně Černochová prostřednictvím vaším stát. Pan premiér nepotřebuje zakrývat pohled, jo? To zase musím hodnotit, že se dokážeme dívat do očí.

Takže teď pojďte, prosím, na mikrofon a řekněte, kdy a jak vyřešíte zdražování, hlavně kdy, protože lidé potřebují teď časový plán, časový horizont, aby si mohli postavit i rozpočet doma. Takže kdy, teď to pojďte, prosím, říct. A jestli tímto tady skončí ta schůze, aniž řeknete kdy, a jenom upozorňuji pro občany a pro diváky, že další schůze Poslanecké sněmovny je až v polovině ledna. To znamená, nenechte měsíc čekat teď občany, aby hrůzou čekali, jak dlouho to zdražování bude trvat, kolik jim bude zbývat ještě peněz. Řada českých rodin a jsou to často voliči SPD, jsou to slušné pracující rodiny s dětmi a nedokážou si ušetřit za měsíc ani tisíc korun! Jdou úplně na hranu!

Takže pane premiére, pojďte tady říct, kdy to vyřešíte. Ať se lidé můžou připravit. Tak prosím. Děkuji za pozornost.