Prezident Tádžikistánu vyzývá k inkluzivní vládě v Afghánistánu

Afghánistán je po stažení koaličních sil na pokraji humanitární katastrofy a potřebuje inkluzivní vládu s účastí všech národnostních menšin, říká prezident Tádžikistánu Emomali Rahmon.

In this March 30, 2021 file photo, President of Tajikistan Emomali Rahmon speaks at the 9th Ministerial Conference of the Heart of Asia - Istanbul Process in Dushanbe, Tajikistan.
In this March 30, 2021 file photo, President of Tajikistan Emomali Rahmon speaks at the 9th Ministerial Conference of the Heart of Asia – Istanbul Process in Dushanbe, Tajikistan.

Prezident Tádžikistánu Emomali Rahmon vyzval k ustavení inkluzivní vlády v Afghánistánu za účasti všech národnostních menšin.

Rahmon se setkal s pákistánským ministrem zahraničí v hlavním městě Dušanbe a vyměnili si názory na řadu otázek včetně Afghánistánu, uvedlo předsednictví ve středu v prohlášení.

Pákistánský ministr zahraničí Shah Mahmood Qureshi je čtyřčlenný národ – Tádžikistán, Uzbekistán, Turkmenistán a Írán – na turné, aby se podělil o pohled Islámábádu na nejnovější vývoj v Afghánistánu.

Emomali Rahmon přijal Afghánistán, kde Taliban převzal moc, je po stažení koaličních sil na pokraji humanitární katastrofy.

Došlo jim, že složitá a nebezpečná situace ve válkou zničené zemi je regionálním a globálním problémem, a to nejen pro Afghánce.

„Je jasně evidentní, že Tálibán porušuje své předchozí sliby vytvořit prozatímní vládu za široké účasti dalších politických sil v zemi a připravuje se na vytvoření emirátu,“ stojí v prohlášení.

„Tádžikistán důrazně odsuzuje všechny formy bezpráví, vražd, rabování a pronásledování afghánského lidu, zejména Tádžiků, Uzbeků a dalších národnostních menšin.“

V tiskové zprávě se uvádí, že Tádžikistán jako soused vždy podporoval obnovení trvalého míru a stability v Afghánistánu a zůstává oddán této pozici.

„Je nutné ustavit inkluzivní vládu za účasti všech národnostních menšin, zejména Tádžiků, kteří tvoří více než 46 procent populace v Afghánistánu,“ řekl Rahmon.

Řekli, že státní struktura v Afghánistánu by měla být určena referendem a měly by být brány v úvahu zájmy všech občanů země.

Prezident řekl, že Tádžikistán neuzná žádnou jinou vládu vytvořenou „útlakem a stíháním“ a bez zohlednění zájmů všech afghánských národů, zejména menšin.

„Tádžikistán vyzývá mezinárodní společenství, aby přijalo naléhavá opatření k zajištění míru a stability v Afghánistánu… další lhostejnost mezinárodního společenství k současné situaci v Afghánistánu by mohla vést k vleklé občanské válce,“ stojí v prohlášení.

Prezident Rahmon podle tiskové zprávy zprostředkoval pákistánské straně konstruktivní návrhy na zajištění míru, stability a dalšího udržitelného rozvoje v sousední zemi.

Koordinovaný přístup

V krátkém prohlášení pákistánské ministerstvo zahraničí uvedlo, že Qureshi zdůraznil, že Pákistán i Tádžikistán budou mít z mírového a stabilního Afghánistánu obrovský prospěch, pokud jde o posílenou hospodářskou spolupráci a propojení.

Zdůraznili také význam koordinovaného přístupu k realizaci společných cílů propojeného regionu.

Rahmon souhlasil s „koordinovaným přístupem“ a řekl, že se těší na přijetí pákistánského premiéra Imrana Khana na zářijovém summitu Organizace pro spolupráci v Šanghaji.