Jiřina Bohdalová & Vladimír Dvořák “Červená šatovka“ (1987)

Vladimír Dvořák (* 14. května 1925 Písek – 28. prosince 1999, Praha).  Bavič, dramaturg, šéf, herec, textař, kuchař a člověk, který rozdával po celá desetiletí pohodu a dobrou náladu.

Vladimír Dvořák
Vladimír Dvořák

Na základě iniciativy tehdejšího ústředního ředitele ČST Jiřího Pelikána se k 1. 7. 1968 ujal vedení Hlavní redakce zábavních pořadů ČST. Snažil se udržet apolitičnost redakce a proto v této funkci ustál i počátek 70. let, přestože se nezbavil jediného člověka, který byl vyloučen či vyškrtnut z KSČ. Ale poté, co sám do KSČ vstoupit odmítl, byl roku 1976 z funkce uvolněn (nahradil jej Jaroslav Homuta), do roku 1989 už směl v televizi působit jen jako dramaturg nebo moderátor. Národ ale chtěl svého Dvořáka a Bohdalovou, a tak bylo Televarieté povoleno.

 

Jiřina Bohdalová (*3. května 1931) vystudovala DAMU. Kariéru zahájila u Jana Wericha v divadle ABC a posléze v Městských divadlech pražských. Od roku 1967 byla členkou Divadla na Vinohradech.

S Vladimírem Dvořákem uváděla velmi úspěšný pořad Televarieté, ve kterém také účinkovala v komických scénkách. Natočila řadu televizních inscenací, které i s odstupem času patří k tomu nejlepšímu z české televizní zábavy.

Jiřina Bohdalová je držitelkou dvou Českých lvů za Nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli, a to ve filmech Nesmrtelná teta (1993) a Fany )1995). Účinkovala v desítkách dalších filmů a seriálů, například UchoDáma na kolejíchŽenu ani květinou neuhodíšBílá paníSvětáciVrásky z láskyRebelovéChalupářiCirkus Humberto a mnoha dalších.

Jiřina Bohdalová je vynikající vypravěčkou pohádek a televizních večerníčků. S vydavatelství mSupraphon začala Jiřina Bohdalová spolupracovat od roku 1970, kdy nahrála první gramofonovou desku: Povídání z pařezové chaloupky (Křemílek a Vochomůrka) spisovatele Václava Čtvrtka. Tyto nahrávky se staly klasikou v žánru mluveného slova na zvukových nosičích a prodávají se přes třicet let. V roce 2000 obdržela Jiřina Bohdalová od Supraphonu multi-platinovou desku za neuvěřitelných 430.000 prodaných LP,C D a MC .