Irsko v případě tvrdého brexitu požádá EU o stamilionové pomoc

Irská vláda požádá Evropskou unii (EU) o nouzovou finanční pomoc v případě, že Spojené království opustí koncem března Unii bez politické dohody o řízeném brexite. Uvedl to irský ministr zemědělství Michael Creed, jehož citovala agentura DPA.

Creed ve čtvrtek v rozhovoru pro deník Irish Independent upozornil, že Irsko bude potřebovat stovky milionů eur od EU, které mu pomohou vyrovnat se s přímými účinky případného tvrdého brexitu.
„Mluvíme tu o stovkách milionů. V případě odvětví hovězího masa a rybářského průmyslu mluvíme o megapeniazoch, „přiznal Creed.
Podle DPA jsou ekonomické prognózy, které varují, že brexit bez dohody může ovlivnit Irsko mnohem těžší než Spojené království, které se rozhodlo z Unie odejít.
Creed upozornil na „unikátní vystavení Irska britskému potravinářskému trhu“ a vysvětlil, že asi polovina roční produkce hovězího masa v Irsku, čili kolem 280.000 tun, je exportována do Spojeného království, zatímco jedna třetina irského odlovu ryb pochází z britských teritoriálních vod.