Ekvádor zahajuje kampaň za referendum, s jakým cílem?

Ekvádorský prezident Guillermo Lasso podporuje kampaň za „ano“ v referendu na základě tří klíčových otázek: bezpečnosti, reprezentativnosti a životního prostředí.
Ekvádorský prezident Guillermo Lasso podporuje kampaň za „ano“ v referendu na základě tří klíčových otázek: bezpečnosti, reprezentativnosti a životního prostředí.

Za měsíc se v Ekvádoru bude konat referendum podporované vládou Guillerma Lassa. V současné době se prosazuje osm otázek, které ji tvoří, a také kandidáti na starosty, prefektury, radní a farní rady v celostátním měřítku, kteří budou zvoleni tentýž den. Pro některé politology je referendum spíše prezidentskou strategií ke zlepšení image než zájmem o názor občanů.

Podle nejnovější názorové studie v Ekvádoru je souhlas prezidenta Guillerma Lassa 15%, a proto přijíždí 5. února do volebního procesu do obecních úřadů za nepříznivé situace. Rozhodl se však prosadit referendum o provedení reforem v souladu s politikou své administrativy.

“Velmi krátkodobý manévrovací prostor”

„Postup, jak vláda zamýšlí zahrnout lidovou konzultaci, je právě pokusit se nějakým způsobem načerpat vodu ze svého mlýna, získat příznivou odpověď od občanů na těchto osm otázek, které oslovují řadu běžných smyslů. . To jsou otázky, které jsou vysoce nabité podváděním, protože neřeší základní problémy z hlediska bezpečnosti, pokud jde o odmítání institucí, jako je shromáždění, jako je samotná Rada pro občanskou participaci,“ vysvětluje Andrés Chiriboga, politický analytik.

„Přesně to, co Lasso chce, je určitým způsobem začlenit do kampaně prvek, který je pro něj příznivý, a získat určitý manévrovací prostor, který podle mého názoru bude manévrovací prostor ve velmi krátké době, pokud bude že ho voliči přišli podpořit v těchto osmi otázkách, které klade,“ pokračuje odborník.

„To jsou problémy, které trápí lidi“

Pro politologa Chiribogu, pokud budou tyto ústavní reformy schváleny, přinesou jen málo k vyřešení problémů země: „Například z hlediska bezpečnosti se prezident Lasso snaží veřejnost přesvědčit, že tím, že jim poskytne větší autonomii, státní prokuratura a na druhé straně povolení vydávání Ekvádorců, kteří se dopustili trestných činů souvisejících s organizovaným zločinem, vyřeší velmi vážný problém nejistoty, který země zažívá, když konkrétní řešení projdou nástroji, které již má svou vlastní vládu. Vláda je v podstatě neúčinná.“

„Přestože lidé stále dobře neznají předmět konzultace, je jasné, že jde o záležitosti, které se jich týkají. V tuto chvíli lidé nejsou tak postavení, ale jsou to témata, která je okamžitě osloví. A v průběhu volební kampaně uvidíme, jak úspěšná je tato konzultace prezidenta,“ uzavírá.

Ekvádorský prezident již prosazuje kampaň za „Ano“ v referendu na základě tří klíčových témat: bezpečnosti, reprezentativnosti a životního prostředí.