Velká farmaceutická společnost stojí v placení za miliony nechtěných vakcín proti Covidu

Nejen, že mega-velké farmaceutické společnosti odmítly vrátit 1,4 miliardy dolarů jako zálohy z chudých zemí za nyní zrušené dávky Covid-19, ale podle důvěrných dokumentů, které získal The New , Johnson & Johnson samostatně požaduje další platbu za nechtěné dávky. York Times .

S tím jak upadá celosvětová poptávka po vakcínách, program zodpovědný za očkování chudých lidí ve světě se snaží vyjednat cestu ven z dohod s farmaceutickými společnostmi ohledně dávek, které již nepotřebuje.

Gavi , mezinárodní imunizační organizace, která zakoupila vakcíny jménem globálního očkovacího programu Covid Covax , se o nákladech na zrušení objednávek příliš veřejně vyjádřila. Finanční dokumenty však ukazují, že se organizace snaží finanční škody zastavit. A pokud se jí nepodaří uzavřít výhodnější dohodu s J&J, mohla by zaplatit ještě více.

Gavi je nevládní organizace se sídlem v Ženevě, která využívá finanční prostředky od dárců, včetně vlády USA a nadace Billa a Melindy Gatesových , k poskytování dětských očkování národům s nižšími příjmy. Na začátku pandemie byla obviněna z nákupu očkování proti Covid pro rozvojový svět – vyzbrojena jednou z největších mobilizací humanitárního financování v historii – a zahájila jednání s výrobci vakcín.

Ta jednání šla od začátku špatně. Společnosti zpočátku uzavřely organizaci z trhu a upřednostňovaly země s vysokými příjmy, které by mohly zaplatit více za uzavření prvních dávek. Gavi nakonec uzavřel dohody s devíti výrobci.

Vakcíny se však začaly dostávat do rozvojových zemí ve významném množství až koncem roku 2021. V době, kdy měl Gavi stálý přísun nabídky, poptávka začala klesat: země s chatrnými zdravotními systémy se snažily podávat vakcíny a dominance mírnější varianta Omicron oslabila motivaci lidí nechat se očkovat. Nyní Covax zdaleka nedosahuje cíle Světové zdravotnické organizace , kterým je proočkovat 70 % populace každé země.

Výrobci vakcín vydělali více než 13 miliard dolarů z injekcí, které byly distribuovány prostřednictvím Covaxu. Podle smluv nejsou společnosti povinny vracet zálohy, které jim Gavi poskytl, aby rezervovaly vakcíny, které byly nakonec zrušeny.

Ale ve světle toho, kolik dávek vakcíny musel Gavi zrušit, někteří odborníci na veřejné zdraví kritizovali kroky společností.

Výrobci vakcín proti covidu „nesou zvláštní odpovědnost“, protože jejich produkty jsou společenským statkem a většina z nich byla vyvinuta s veřejným financováním, řekl Thomas Frieden, generální ředitel globální zdravotnické neziskové organizace Resolve to Save Lives a bývalý ředitel United States Center . pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

„To je spousta peněz, které by mohly udělat hodně dobrého,“ řekl.

Dodal, že další velké globální zdravotnické programy mají rozpočty zhruba rovné částce, kterou drží výrobci vakcín. „Celé úsilí o vymýcení obrny stojí asi 1 miliardu dolarů ročně, a to je obrovská infrastruktura,“ řekl.

Gavi dosáhl dohody s Modernou , Indickým sérovým institutem a několika čínskými výrobci, aby zrušili nepotřebné dávky a odevzdali zálohy ve výši 700 milionů dolarů, ukazují dokumenty.

Další farmaceutická společnost, Novavax , odmítá vrátit dalších 700 milionů dolarů jako zálohy za dávky, které nikdy nedodala.

Gavi a J&J jsou zamčeni v ostrém sporu o platbu za panáky, o kterých Gavi před měsíci řekl, že je nebude potřebovat, ale které společnost stejně vyrobila. J&J nyní požaduje, aby za ně Gavi zaplatil další, nezveřejněnou částku.

Gavi měl nepřímý dodavatelský vztah se společností Pfizer ; Bidenova administrativa od něj zakoupila 1 miliardu střel, aby je darovala prostřednictvím Covaxu. USA loni revidovaly svou smlouvu se společností a převedly objednávku na 400 milionů dávek na budoucí opce. Společnost uvedla, že za změnu objednávky neúčtuje žádné poplatky.

Podmínky Gaviho obchodů byly drženy v tajnosti, protože byly se soukromými společnostmi. Neexistovalo žádné veřejné účetnictví o tom, kolik farmaceutické společnosti vydělaly na zrušených vakcínách.

Dokumenty říkají, že výrobci společně vydělali 13,8 miliardy dolarů na příjmech z vakcín distribuovaných prostřednictvím Covaxu. Nyní bylo odesláno téměř 1,9 miliardy dávek do 146 zemí. Více než polovinu koupil přímo Gavi a zbytek darovaly země s vysokými příjmy.

Gaviho vyrovnání se společnostmi Moderna a Serum vzalo v úvahu, že výrobci již podle dokumentů vynaložili náklady, jako jsou náklady na suroviny.

V dohodě o zrušení více než 200 milionů dávek dosažené koncem loňského roku Gavi souhlasil s tím, že umožní Moderně ponechat si zálohu, kterou zaplatila. Výměnou byla Gavi osvobozena od nutnosti provádět jakékoli dodatečné platby za dávky, což znamená, že byly zrušeny za cenu „podstatně nižší“, než se očekávalo, podle dokumentů. Společnost Moderna také vydala společnosti Gavi kredit na 58 milionů dolarů na budoucí produkty, což platí do roku 2030.

Gavi také učinil ústupky, aby ukončil svou dohodu s Indickým sérovým institutem. Gavi zrušil 145 milionů dávek tím, že umožnil společnosti ponechat si peníze, které Gavi zaplatil předem, na pokrytí nákladů na již pořízený materiál.

Sérum také poskytlo Gavi dobropis v nezveřejněné částce, kterou může organizace použít k obstarání mnoha rutinních imunizací, které od Séra každý rok nakupuje.
Moderna a Serum odmítly podmínky komentovat.

Gavi a J&J jsou však v rozporu s více než 150 miliony dávek vakcíny proti Covidu, které si Gavi objednal, ale už měsíce se je snaží zrušit.

Gavi očekával, že významný podíl těchto dávek bude distribuován do konce roku 2021, ale J&J do té doby dodala méně než 4 miliony dávek. (Gaviho smlouva se společností nevyžadovala, aby dokončila dodávky v tomto termínu.) Když byla společnost v loňském roce konečně připravena zvýšit dodávky, poptávka prudce klesla.

Správci Gavi upozornili společnost do poloviny roku 2022, že tyto dávky nebudou potřebovat, a požádali ji, aby přestala vyrábět nové záběry pro Covax a ukázala dokumenty.

J&J nicméně pokračovala ve výrobě injekcí a snažila se je dodat do konce roku 2022. Nyní, jak je stanoveno ve smlouvě, společnost chce, aby Gavi zaplatil dodatečnou platbu a přijal vakcíny.

Gavi navrhl, aby se spor dostal k mediaci, ale společnost „dosud odmítla zapojit se do smysluplných jednání“, říkají dokumenty. Některé ze sporných vakcín mají data expirace již v polovině roku 2023.

Jake Sargent, mluvčí J&J, uvedl, že společnost Covaxu dala k dispozici objednané dávky a průběžně Gaviho informovala o podrobnostech výroby.

Při jednání s Novavax Gavi požaduje vrácení 700 milionů dolarů, které utratila za zálohy za záběry.

Gavi očekával, že dodávky Novavaxu budou zahájeny již v létě 2021, ale společnost výrobu vakcín zhatila. V důsledku toho Gavi nepokračoval v zadávání objednávek na vakcíny, které si původně rezervoval. Novavax řekl, že to bylo porušení smlouvy a zrušil dohodu, přičemž si ponechal 700 milionů dolarů.

Spor není vyřešen. V prohlášení společnost uvedla, že doufá, že vyjedná novou dohodu o dodávce své vakcíny společnosti Gavi.

Některé očkovací smlouvy, do kterých Gavi vstoupila, byly zcela splněny. V jednom případě společnost AstraZeneca vrátila společnosti Gavi, když byly konečné výrobní náklady nižší, než se očekávalo.

Pokud by někteří výrobci vakcín nebyli ochotni znovu projednat své smlouvy s Gavi, náklady pro organizaci mohly být mnohem vyšší. Dokumenty ukazují, že Gavi by měl na háku 2,3 ​​miliardy dolarů za dávky, které chtěl zrušit, ale ukončením těchto smluv ušetřil 1,6 miliardy dolarů.

Mluvčí společnosti Gavi Olly Cann uvedl, že organizace neprovedla žádné nové platby související se zrušenými dávkami. Řekl, že odevzdané zálohy představují zlomek toho, co by Gavi zaplatil za hotové dávky.

Doktor Seth Berkley, generální ředitel společnosti Gavi, se odmítl vyjádřit, ale v prosincovém rozhovoru o budoucnosti globálního očkovacího programu Covid řekl, že Gavi platí za nákup vakcín méně, než původně plánoval, a podstatně méně než vysoké. -příjmové země zaplatily za své výstřely.

Dary na Covid injekce podstatně nafoukly Gaviho rozpočet a ztracené zálohy za zrušené vakcíny neohrožují její pravidelnou práci na očkování dětí.

Smlouvy, které se Gavi snaží zmenšit, byly vyjednány v nejistých prvních měsících pandemie, v některých případech ještě předtím, než se ukázalo, že vakcíny fungují.

Bohaté země, které si objednaly mnohem více dávek, než potřebovaly, se pokusily přenést své vlastní přebytky na Covax, který se je snažil absorbovat.

Gavi sedí na zásobě vakcín a očekává další miliony darů od zemí s vysokými příjmy, které se snaží zbavit se své vlastní přebytečné nabídky. Organizace očekává maximální poptávku 450 milionů dávek v tomto roce – polovinu toho, co Covax dodal v roce 2022.

 

Článek New York Times – Výrobci vakcín si ponechali zálohy ve výši 1,4 miliardy dolarů za zrušená očkování covidem pro chudé světa (omezený přístup)