Stavba továrny na vakcíny v Maďarském Debrecínu začne za sto dní

Stavba továrny na vakcíny v Maďarském Debrecínu začne za sto dní
Stavba továrny na vakcíny v Maďarském Debrecínu začne za sto dní

Za sto dní bude položen základní kámen národní továrny na vakcíny v Debrecínu, oznámil státní tajemník ministerstva pro inovace a technologie odpovědný za ekonomickou strategii a regulaci na online tiskové konferenci o operačním kmeni odpovědném za kontrolu onemocnění koronaviry v Pondělí.

László György uvedl, že je to nezbytné pro výrobu maďarské vakcíny proti COVID-19 v Maďarsku do konce roku 2022, abychom chránili život a zdraví Maďarů.
Státní tajemník uvedl, že na Debrecínské univerzitě a jejím okolí jsou k dispozici potřebné znalosti, aby byla zajištěna soběstačnost ve výrobě vakcíny proti epidemii COVID-19 a dalším infekčním chorobám pro Maďary a Karpatskou kotlinu od konce roku 2022.
Zmínil, že od roku 2010 maďarská vláda provádí „pragmatickou a vlasteneckou“ hospodářskou politiku. „Jsme přesvědčeni, že v Maďarsku musí být možné vyrobit vše, co je konkurenceschopné nebo nutné pro bezpečnost obyvatelstva,“ uvedl László György.

Těhotné ženě s koronavirem se podařilo mít dítě před smrtí v Neivě
Dodal, že země, ze kterých jsme dováželi výrobky potřebné pro bezpečné zásobování Maďarů obvyklým způsobem, když vypukla epidemie, se začaly soustředit na své domácí trhy „jedním tahem“. Výsledkem je, že se změnila i nálada evropské veřejnosti kritizující Maďary za jejich vlastenectví a všechna taková rozhodnutí vlády po roce 2010 dávala smysl, zdůraznil státní tajemník.
László György připomněl, že v duchu toho kabinet zahájil přípravy na založení továrny na vakcíny v Debrecínu již před vypuknutím epidemie.
Řekl, že země vyrábí lidské vakcíny téměř sto let až do 90. let, ale privatizace za levicových vlád, které se dostaly i do farmaceutického průmyslu, tuto činnost do značné míry eliminovala. V důsledku toho byl v Maďarsku nedostatek vakcín, například dodávky vakcín proti tuberkulóze (bcg), tyfu, tetanu nebo spalničkám byly přerušeny zahraničními dodavateli.
„Proto potřebujeme tuzemskou továrnu na vakcíny, abychom zajistili zabezpečení dodávek základních vakcín,“ zdůraznil ministr ITM.

Podvýbor Japonského ministerstva zdravotnictví, práce a sociálních věcí schvaluje schválení vakcín dvěma společnostmi v USA a Velké Británii

Podle László Györgya je výroba vakcín také jednou z nejvýnosnějších investic z ekonomického hlediska. Kromě domácích dodávek se stále více prosazuje vývoz vakcín, což naznačuje skutečnost, že roční tržby globálního trhu s vakcínami by mohly vzrůst z více než 50 miliard dolarů před epidemií koronavirů na 95 miliard dolarů za tři roky.
Naznačil, že tato částka představuje téměř dvě třetiny maďarského HDP, tj. Připojení k mezinárodní nabídce představuje pro Maďarsko vážnou příležitost. Výroba vakcín je navíc odvětvím, které vyžaduje výzkum a vývoj, a průmysl na tyto účely utrácí v průměru 16 procent svých příjmů, dodal.

COVID-19 – Každý čtvrtý člověk v Chorvatsku již dostal první očkování
„To znamená, že založení národní továrny na vakcíny povede k rozvoji průmyslové kultury, která je bohatá na objevy, vytváří velkou přidanou hodnotu, podporuje kreativitu Maďarů a vytváří tak pracovní místa, která mohou platit vysoké mzdy,“ uvedl László György .
Státní tajemník uvedl, že Světový den očkování bude oslavován 17. května, v den, kdy se narodil v roce 1749 Edward Jenner, vynálezce první vakcíny na světě, vakcíny proti neštovicím. Neštovice, považované za jeden z nejničivějších virů v historii, utrpělo v minulém století jen v Evropě 300 milionů obětí.