Nová studie ukazuje, že španělská „daň pro Google“ by byla pro vydavatele katastrofou

Provoz na malých webech vydavatelů klesl o 14 a některé místní aplikace pro zprávy byly vypnuty.

Studie zadaná španělskými vydavateli zjistila, že nový zákon o duševním vlastnictví minulý rok ve Španělsku, který účtuje agregátory zpráv, jako je Google, pro zobrazení úryvků a propojení s novinami, způsobil španělskému zpravodajskému průmyslu značné škody.

V krátkodobém horizontu studie zjistila, že zákon bude stát vydavatelům 10 milionů EUR, tj. Zhruba 10,9 milionu dolarů, což by na menší vydavatele nepřiměřeně pokleslo. Spotřebitelé by zažili menší rozmanitost obsahu a zákon „brání inovačním schopnostem vstoupit na trh“.

Studie dospěla k závěru, že poplatek není „teoretický ani empirický“. Kompletní studie (PDF) je k dispozici ke stažení; je to ve španělštině s shrnutím v anglickém jazyce.

Zákon, který stanoví pokuty až 758 000 dolarů pro porušovatele, byl přijat v říjnu. Na rozdíl od předchozích pokusů o zavedení daně Google News v Německu a Belgii, španělské právo neumožňuje účastníkům odhlásit se. V reakci na to Google jednoduše zavřel Zprávy Google ve Španělsku.

Ať už dojde ke ztrátě provozu v důsledku čtenářů, kteří mohou číst agregátor zpráv a pak se rozhodnou, že si nečtou celý příběh, je to více než doplněno efektem „rozšíření trhu“. Jinými slovy, vzhledem k přístupu k agregátoru zpráv, jako je Google, lidé čtou mnohem více zpráv.

Analýza NERA zjistila 6% celkový pokles provozu ze španělského uzavření služby Google News a pokles o 14% u menších publikací. Tato čísla jsou poněkud menší než analýza GigaOm z loňského roku, která zjistila výpadky provozu ve výši 10 až 15 procent.

Jedním z účinků zákona, který uvádí studie NERA, je to, že to nebylo ovlivněno pouze giganty vyhledávání, jako je Google. Někteří menší španělští agregátoři, jako Planeta Ludico, NiagaRank, InfoAliment a Multifriki, úplně vypnuli, jak je uvedeno v analýze Techdirt některých španělských částí zprávy.

Zůstane ještě vidět, jak budou španělští vydavatelé reagovat na tuto studii, kterou zadali, což činí případ, že jejich odvětví bylo zraněno; a pokud se rozhodnou, že zákon potřebuje přehodnotit, zda budou moci získat uši své vlády.