Nezaměstnanost v Polsku je nejnižší za poslední desetiletí. „Neměl by tam být žádný náraz“

Nezaměstnanost v Polsku je nejnižší za poslední desetiletí. "Neměl by tam být žádný náraz"
Nezaměstnanost v Polsku je nejnižší za poslední desetiletí. „Neměl by tam být žádný náraz“

Míra registrované nezaměstnanosti zůstala v červenci podle odhadů ministerstva pro rodinu a sociální politiku na stejné úrovni jako o měsíc dříve a činí 4,9 procenta. – Informovala v pátek ministryně Marlena Malągová.

Šéf MPSV v Polsat News uvedl, že odhadovaná míra nezaměstnanosti v červenci byla 4,9 %, což znamená, že je na stejné úrovni jako v červnu a počet nezaměstnaných se snížil.

Ve srovnání s koncem července 2021 byl tento ukazatel o procentní bod nižší.

Ministr Maląg informoval, že na konci června jich bylo registrováno asi 820 000 nezaměstnaných a podle předběžných údajů bylo ke konci července 2022 na úřadech práce evidováno 811,5 tis. nezaměstnaných, tj. o 6,5 tis. méně než o měsíc dříve.

Zdůraznila, že v Polsku máme nejnižší nezaměstnanost za 32 let, což se – jak zhodnotila – promítne i do trhu práce.

„K žádnému kolapsu by nemělo dojít. Po období sezónních prací nebo případném zpomalení nepůjde o nijak dramatickou situaci, ale o stav před pandemií,“ uvedl ministr Maląg. „Odhadujeme, že nedojde k žádnému navýšení“ – dodala.

Naposledy v evidenci úřadů práce méně nezaměstnaných – 699 tis. – byla zaregistrována v červenci 1990

Míra registrované nezaměstnanosti se na konci července 2022 pohybovala od 2,7 procenta. v provincii Velké Polsko na 7,6 procenta. ve Varmijsko-mazurském vojvodství. Ve čtyřech vojvodstvích se ukazatel oproti ukazateli z června letošního roku snížil. o 0,1 bodu procento

Srovnání úrovně nezaměstnanosti na konci letošního července. ke konci února 2020 (před epidemií COVID-19) klesl počet registrovaných nezaměstnaných o cca 108,3 tis. osob (o 11,8 %) a míra registrované nezaměstnanosti byla o 0,6 procentního bodu. nižší než na konci února 2020

Ministr Maląg upozornil, že „podle Eurostatu je Polsko na druhém místě v EU s nejnižší nezaměstnaností“.

Míra nezaměstnanosti v červnu tohoto roku v Polsku – podle metodiky Eurostatu – 2,7 procenta. Mezi zeměmi EU to bylo 6 % a v zemích eurozóny 6,6 %.

Polsko se umístilo na druhém místě po České republice (2,4 %) z hlediska nejnižší míry nezaměstnanosti v EU. Třetí bylo Německo s výsledkem 2,8 procenta. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek