Nejvyšší ekvádorský soud rozhodl o posílení práv na půdu pro domorodé komunity

Ekvádor – Domorodé komunity
Ekvádor – Domorodé komunity

Ekvádorský ústavní soud rozhodl, že právo domorodé komunity na bezplatné, předchozí a informované konzultace bylo porušeno ropnými projekty, a vyzval k silnější ochraně, aby byla zaručena práva domorodých komunit rozhodovat o těžebních projektech na jejich územích.
V rámci rozsudku soudci uvedli, že domorodé komunity musí být nejen konzultovány o těžebních projektech na jejich území nebo v jeho blízkosti, ale musí také dát souhlas k takovým projektům.
Rozhodnutí okamžitě ovlivní ropné a těžební projekty v celé zemi, protože nyní musí získat souhlas domorodých komunit, které by mohly být ovlivněny jejich činností.
Prezident Guillermo Lasso se zatím k rozhodnutí nevyjádřil, protože se v současné době v Číně snaží znovu vyjednat část masivního dluhu země – dluhu, který se snažil vyřešit zvýšenými projekty ropy a těžby po celé zemi.
QUITO, Ekvádor – Domorodé komunity po celém Ekvádoru slavily o víkendu po historickém rozhodnutí nejvyššího soudu země, který prohlásil, že domorodé komunity mají větší autonomii na svém území a mnohem silnější slovo nad těžebními projekty ovlivňujícími jejich území.

„Byla to velmi důležitá zpráva, velmi důležitá pro komunitu, pro nás všechny, kteří jsme šli touto cestou,“ řekl Nixon Andy z domorodé komunity Kofan v Sinangoe v severním amazonském deštném pralese Ekvádoru.