Mezinárodní letiště v Dubaji

Dubajské mezinárodní letiště má tři terminály: Terminál 1, 2 a 3. Dva z nich (1 a 3) jsou propojené a jsou snadno dostupné pro cestující, kteří se chtějí dostat z jednoho terminálu do druhého bez nutnosti přistěhovalectví. Terminál 2 je umístěn odděleně od ostatních dvou terminálů a lze k němu přistupovat pomocí kyvadlové dopravy z terminálu 1 a 3 a jízda bude trvat přibližně 20 minut k terminálu 1 a 30 minut relativně k terminálu 3. Executive Flight Terminal se nachází vedle Terminálu 2 a je hostitelem letů sloužících prémiovým cestujícím, špičkovým cestujícím nebo důležitým hostům v zemi.

Mezinárodní letiště v Dubaji
Mezinárodní letiště v Dubaji

Terminál 1 má jednu halu D a celkovou kapacitu 15 milionů cestujících ročně. Na území terminálu operuje 221 odbavovacích přepážek. Terminál 1 má tři patra a hostí asi 60 mezinárodních dopravců. V oblasti odletů se nachází 42 přepážek pro odbavení, salonek pro nezletilé bez doprovodu, salonky speciální manipulační služby, salonek Marhaba, přepážky prodeje letenek pro Emirates a Dnata, pokladny v oblasti B, dva v oblastech C a D a jeden v oblast E, 28 imigračních přepážek v odletové hale společně s 8 E-Gates, 44 imigračních přepážek v příletové hale společně s 10 E-Gates, maloobchodními prostory, foodcourtem a bezplatným Wi-Fi poskytovaným společností Boingo, připojení k internetu je však zdarma pouze první hodinu.

Terminál 2 postavený v roce 1998 má kapacitu přibližně 10 milionů cestujících ročně po rekonstrukci provedené v roce 2012. Terminál slouží hlavně letům přicházejícím a odjíždějícím z / do zemí regionu Perského zálivu. Terminál je centrem leteckých společností flydubai a Air India Express, což je také ústředí společnosti. Jedna úroveň je věnována výhradně odletům v Terminálu 2, zde lze najít 35 přepážek pro odbavení, 1 přepážku pro třídu J a 1 pro personál a posádku letiště, salonek pro speciální manipulační služby poblíž odletu nástupní brána, oblast Marhaba Lounge, přepážka prodeje letenek Dnata, deset imigračních přepážek v oblasti odletů a šestnáct v oblasti příletů atd.

Mezinárodní letiště v Dubaji
Mezinárodní letiště v Dubaji

Terminál 3 má tři veřejné haly A, B a C, které fungují výhradně pro Emirates a Qantas (od září 2012). Terminál má celkovou plochu 1 713 000 metrů čtverečních, a proto je podle podlahové plochy považován za největší budovu na světě. Veřejná hala A otevřená v roce 2013 pojme více než 19 milionů cestujících. Veřejná hala je 924 metrů dlouhá, 91 metrů široká a 40 metrů vysoká. K dispozici je přibližně 20 airbridges a všechny jsou schopné zvládnout Airbus A380-800. Veřejná hala B je věnována výhradně Emirates a má celkovou zastavěnou plochu 675 000 metrů čtverečních. Veřejná hala je 945 metrů dlouhá, 90,8 metrů široká, 49,5 metrů vysoká a má deset samostatných podlaží. Veřejná hala C otevřená v roce 2000 má 50 bran, 28 letadel a 22 vzdálených bran umístěných na území terminálu.

Pavilon Al Majalis VIP a dubajský výkonný letový terminál otevřený 1. července 2008 byl postaven pro polovojenskou leteckou společnost Dubai Royal Air Wing. Tento terminál je určen cestujícím vysoké třídy, kteří létají přes mezinárodní letiště v Dubaji. V roce 2010 obsloužilo 7 889 pohybů letadel a přepravilo 25 177 cestujících.

Mezinárodní letiště v Dubaji
Mezinárodní letiště v Dubaji