laická úvaha na téma peníze

Další laická úvaha na téma peníze:
Zdá se mi, že zde dochází ke střetu minimálně čtyř ekonomických elementů:
1) růst výroby a služeb (tedy růst produktivity práce a růst ekonomiky, což souvisí i s růstem či poklesem počtu práceschopného obyvatelstva – ale nepitvejme se v detailech, jde o princip funkcí) versus
2) růst či pokles úspor střadatelů versus
3) inflace versus
4)množství oběživa v ekonomice
(například ekonom Dominik Stroukal tvrdí, že za posledních 10 let se množství oběživa v zemi zdvojnásobilo, což odpovídá necelým 7% tisku peněz navíc každoročně v průměru – tedy počítejme s exponenciálním vzorcem 72 děleno to procento a dostaneme dobu zdvojnásobení, protože základ pro výpočet je každoročně větší o předchozí růst, čímž dostáváme exponenciální růst – takže to sedí na 7%).
Takže:
– Růst ekonomiky byl každoročně cca 3% (o tolik jsme vyprodukovali více zboží a služeb a tím částečně vyvažovali růst oběživa) .
– Inflace až do COVID-19 byla cílena na cca 2% ročně
– A každoročně rostly celou tu dobu úspory na účtech střadatelů o 2%
– Růst množství oběživa byl každoročně cca 7% (ale obávám se, že to je mnohem složitější, protože zde máme tištěné peníze a peníze vznikající jako dluh v počítačích při poskytnutí úvěru). Vše tedy zhruba sedí! A nenimrejme se v detailech jako je tok kapitálu do zahraničí apod.
Zdá se, že centrální banka při inflačním cílení na 2% každoročně je vlastně ve střetu se střadateli, kteří část vytištěných peněz stáhnou z oběhu a ukryjí na svých účtech na mizerný úrok!
A pak přijde COVID-19! A celý systém se zblázní. Na jedné straně lidi ze strachu přestanou úplně utrácet, zároveň padne produktivita práce, protože jsou všichni zalezlí doma. Centrální banka začne bojovat se dvěma protichůdnými elementy – deflací vyvolanou lidmi, co ve strachu omezí svou spotřebu či i přišli o příjmy v důsledku ztráty práce, a s inflací vyvolanou pádem množství produktů, protože je lidé zalezlí doma přestali produkovat, a které na trzích vyvažovali množství oběživa.
Protože v centrální bance si myslí, že deflace je horší, jak inflace, tak raději podpoří inflaci a pustí rotačky tiskárny naplno a sundá úrokové sazby na nulu.
Zde do hry vstupují lakotní střadatelé hledající způsoby, jak ochránit své úspory před znehodnocením. A tak letí nahoru cena všeho – Bitcoinů, zlata či nemovitostí. A tak nám ceny bytů a nemovitostí v Praze od léta vyletěly odhadem o 15% vzhůru! Zkrátka náš finanční a ekonomický systém je velice nedokonalý! Co si o tom myslíte přátelé? Předem díky za nápady a postřehy.