Konečně trochu objasnění programu portugalských zlatých víz pro Jihoafričany

Konečně trochu objasnění programu portugalských zlatých víz pro Jihoafričany
Konečně trochu objasnění programu portugalských zlatých víz pro Jihoafričany

Dech beroucí pobřeží, vynikající kuchyně, pulzující kultura, nízké životní náklady a vysoká kvalita života jsou jen některé z důvodů, proč se do Portugalska každý rok stěhuje mnoho lidí. Od rušného městského života v Lisabonu po uvolněné Cascais nebo dokonce nádherný region Alentejo pro milovníky přírody – existuje tolik pozoruhodných destinací, ze kterých si můžete při koupi nemovitosti v Portugalsku vybrat, aby vyhovovaly potřebám každé rodiny.

Nejúspěšnější portugalské zlaté vízum stále zůstává nejúspěšnějším a nejatraktivnějším evropským rezidenčním programem pro Jihoafričany. Nedávná zpoždění v programu a oznámení portugalské vlády však vyvolaly určitou frustraci. Jak již bylo řečeno, důvtipní Jihoafričané se stále dožadují, aby podali své přihlášky co nejdříve, aby si zajistili místo v, podle našeho názoru stále nejlepším rezidenčním programu EU. Dosud program pomohl téměř 500 jihoafrickým rodinám. Program obnovy venkova v hodnotě 280 000 EUR a program regenerace měst ve výši 350 000 EUR zůstává v Portugalsku nejvyhledávanější možností.

Oznámení o zlatých vízech

Portugalská vláda nedávno zveřejnila návrh zákona, jehož cílem je ukončit program Golden Visa. Ve srovnání s původním návrhem ze 16. února 2023 a oznámeními z 30. března 2023 však byla provedena určitá zlepšení. Návrh nového zákona obsahuje pravidla, která budou chránit všechny předchozí žádosti o Zlatá víza podané před vstupem zákona. v platnost. 

To znamená, že všechny žádosti o Zlatá víza budou stále přijímány a budou jim udělena všechna práva podle současného zákona pro právní režim GV – pokud budou žádosti podány před účinností zákona – což by se nemělo stát dříve než 30. června 2023. pravidlo platí také pro obnovení Zlatého víza a rodinná setkání, která budou chráněna.

I když nový zákon hodlá ukončit program Golden Visa, bude se vztahovat pouze na budoucí žádosti podané po vstupu zákona v platnost.

Trvalý pobyt bude Jihoafričanům udělen také držitelům Zlatého víza, kteří podali své žádosti před vstupem nového zákona v platnost, aniž by museli po určitou dobu pobývat v Portugalsku – i nadále bude vyžadováno minimálně sedm dní za rok.

I když ještě zbývá objasnit některé podrobnosti, vláda naslouchala veřejnému mínění a nebude uplatňovat na program žádné zpětné účinky. Návrh zákona bude muset ještě projednat a odhlasovat parlament, takže přesné datum, kdy vstoupí v platnost, není jisté.