„Aktivní karanténa“, žádost společností o překonání nedostatku pracovníků pro sklizeň: „Kdo pochází z východní Evropy, pracuje odděleně od ostatních“

Chybí pracovní síla a amnestie, kterou požaduje ministryně Bellanova, přinesla špatné výsledky. Pracovníci přijíždějící z Bulharska a Rumunska musí stát 15 dní v klidu. Mezi řešení navrhovaná společností Confagricoltura patří Coldiretti a Cia „umožnění cizincům vykonávat tuto činnost i během karanténního období, protože se jedná o práci, která probíhá na otevřené krajině“. Budou spát v oddělených pokojích od ostatních. Druhým požadavkem je uvolnění omezení na příležitostné smlouvy o plnění, které nahradily poukázky

sklizeň vína v Itálii
sklizeň vína v Itálii

V některých oblastech Itálie sklizeň začala již před několika týdny, přesto jsme stále nuceni vypořádat se s nedostatkem pracovních sil . Protože dnes jsou zahraniční pracovníci, kteří přijíždějí do společností, téměř vždy donuceni do karantény, než budou moci pracovat na poli. Problém, který v posledních měsících vyvolal veřejnou debatu , až po amnestii prosazovanou ministryní Teresou Bellanovou , se vrací. Také proto, že regularizace nepřinesla požadované výsledky: čísla byla zklamáním právě v odvětví, pro které byla určena. A pak tady je, že společnosti jsou stále bez dělníků. To vše, zatímco Assoenologi , Ismea a Uiv předkládají dokumentaci o probíhající sklizni, která nadále zvyšuje zásobu Cantina Italia, která za posledních pět let vzrostla o 60% a dosáhla 38,5 milionu hektolitrů , bez 47,2 milion hektolitrů vyplývající z letošní sklizně.

CONFAGRICOLTURA: „CHYBA 30% POTŘEBNÉ PRÁCE“ – Podle údajů INPS je v odvětví vína sezónně zaměstnáno sezónně 180 tisíc pracovníků mezi Italy a cizinci. „Z toho 40% tvoří cizinci, a to jak z EU (převážná většina z Rumunska, a v menší míře z Bulharska), tak občané třetích zemí,“ vysvětluje ilfattoquotidiano.it Roberto Caponi , ředitel odboru práce Welfare of Confagricoltura , zdůrazňující obtíže, které v tuto chvíli mají komunitní dělníci, kteří by se měli účastnit operací sklizně. „Jsou nuceni umístit do karantény – dodává – a k tomu může dojít.“snížit pracovní sílu až o 30 procent “. Mnoho regionů tento problém provedlo a řeší jej.

hrozny vína
hrozny vína

OD FRANCIACORTY DO TOSKÁNSKA – jedním z prvních, kdo zmínil, byla Consorzio della Franciacorta , první oblast, kde před měsícem začala sklizeň hroznů Chardonnay, Pinot nero a Pinot bianco. Studená analýza: dobrý rok, ale z východu je nedostatek pracovníků, zatímco přicházející cizinci jsou nuceni do období karantény ve strukturách poskytovaných společnostmi. Jen do Benátska přijíždíročněpřes 14 tisíc zemědělských sezónních pracovníků z Rumunska a Bulharska , zatímco v Trentinu by jich bylo zapotřebí asi 18 tisíca po karanténě uvalené ministerstvem zdravotnictví na pracovníky z Rumunska a Bulharska se provinční vláda Trenta vrátila, aby po dohodě s Agenturou práce zveřejnila otevřenou platformu . I když, jak uvádějí odbory, společnosti obecně nechtějí z těchto seznamů čerpat, čekají na cizince, kteří tuto práci dělají každý rok a s nimiž se postupem času v mnoha případech vytvořil vztah důvěry. V srpnu Fedagripesca Confcooperative Toscana odhaduje 5 tisíc méně pracovníků. Mnoho, pokud myslíte jen na provincii Siena, mimo jiné s 3600 hektary vinic Brunello di Montalcino a 3500 Consorzio delChianti kopce v Sieně .

NAVRHOVANÁ ŘEŠENÍ – V posledních měsících navrhla několik řešení Confagricoltura, Coldiretti a Cia (Konfederace italských farmářů). Připomínajíc, že ​​„Itálie se potvrzuje jako přední světový producent z hlediska objemu“, prezident Confagricoltura Massimiliano Giansanti zdůraznil, že „v oblasti vývozu je nutná rychlost rozhodování a odpovídající zdrojezlepšit výkonnost sektoru, silně penalizovaný zablokováním a pandemií “. Giansanti také vyjádřil svůj názor na pracovní sílu: „Společnosti znovu potvrzují potřebu adekvátních opatření k vyrovnání nedostatku personálu pro probíhající sklizeň“. Řešení, na která se od technické vědecké komise čeká na odpovědi od 20. května . Především o možnosti aktivní karantény.

vyrovnání nedostatku personálu pro probíhající sklizeň
vyrovnání nedostatku personálu pro probíhající sklizeň

AKTIVNÍ POVOLENÍ KARANTÉNY A REZIDENCE – „Bylo by to – vysvětluje Caponi webu ilfattoquotidiano.it – nechat cizince vykonávat tuto činnost i během karanténního období , protože se jedná o práci, která probíhá na otevřeném venkově , za předpokladu, že pracují samostatně jinými zaměstnanci a kteří neopouštějí společnost po dobu 15 dnů “. Důvěrná izolace, ale ne se založenýma rukama. „V Německu to udělali – dodává – zatímco v Itálii si vláda vyhrazila právo nám to oznámit.“ Mezitím se společnosti potýkají s mnoha problémy, protože Rumuni nepřijdou do Itálie zůstat 15 dní volna, s rizikem, že se produkt stane nepoužitelným.“. V návrhu protokolu poskytla Confagricoltura sezónním pracovníkům spát v samostatných ubytovacích zařízeních . Ubytování, které si nemohou dovolit všechny společnosti. „Přesto různé reality již vyjádřily svou dostupnost, “ vysvětluje Caponi. V posledních týdnech navrhlo družstvo Trentino „aktivní karanténu“ do doby, než bude proveden výtěr provedený do 24 hodin od příjezdu těchto pracovníků: myšlenkou je pracovat ve skupinách až čtyř lidí, stejně jako k spánku a sdílet jídlo času . Cílem je usnadnit jakékoli sledování v případě pozitivního viru.
Souběžně pak existuje chaos v povoleních k pobytu , mezi sezónními zemědělskými povoleními, která vyprší 31. srpna, a těmi, která vyprší 31. prosince 2020. „Platnost těchto povolení – vysvětluje Caponi – lze prodloužit pouze prostřednictvím vyhlášky Flows “.

SMLOUVA O VÝKONU – Pro Confagricoltura by dalším nástrojem mohla být úprava smlouvy o příležitostných službách, která od roku 2017 nahrazuje poukázky . Reakce CGIL , CISL a UIL , na začátku srpna, v přední části žádosti zaslané provinční rady Trenta na Ministerstvu práce, aby bylo možné provést očekávané dělníci pracovat okamžitě, je symbolické. „Zdá se, že zde hledáme pouze zkratky – komentář odborů – mít okamžitě zahraniční pracovníky a zajistit, aby Italové, většinou nezaměstnaní , propuštění pracovníci a mladí studenti, pracovali pouze s nástrojemnespravedlivé, jaký je poukaz „. Vydávání poukazů vyvolává v naší zemi staré (i nové) obavy. A říci, že jde o nástroj představený poprvé s ad hoc inpsovým kruhem pro sklizeň. Byl srpen 2008 a cílem bylo snížit byrokracii na vinicích a nabídnout studentům a důchodcům příplatek. Poté byla rozšířena do různých sektorů. V březnu 2017 je vláda Gentiloni zrušila, aby se vyhnuli referendům navrhovaným CGIL.

vyrovnání nedostatku personálu pro probíhající sklizeň
vyrovnání nedostatku personálu pro probíhající sklizeň

„Jak to je – vysvětluje ředitel oblasti práce a sociálních věcí v Confagricoltura – voucher mohou využívat pouze velmi malé společnosti, do 5 zaměstnanců, a to do limitu 5 tisíc eur ročně .“ A pak k nim mají přístup pouze studenti do 25 let , důchodci, nezaměstnaní a příjemci doplňkových příjmů. A pak je tu řada byrokratických problémůdíky čemuž to není příliš pohodlné “. Stručně řečeno, na jedné straně příležitostná smlouva o výkonu ukazuje své limity, zejména v úplné nouzi a kdy by bylo užitečné urychlit některé kroky. Na druhou stranu však chceme omezit nástroj, který by umožnil obejít pravidla o podřízeném zaměstnání. „V tuto chvíli nevidím žádná rizika – říká Caponi – protože to, o co jsme žádali, je uvolnění omezení pouze v této nouzové fázi“.

ČEKÁNÍ NA ODPOVĚDI – V tuto chvíli se však zdá, že obavy zvítězily. Na odpovědi technického vědeckého výboru se ve skutečnosti čeká měsíce. Stále naléhavější ve světle účinků, které amnestie, které chtěla ministryně Bellanova, nepřinesla. K 31. červenci 2020bylo předloženo 148 594 žádostí o regularizaci přistěhovalců s požadavkem na vydání povolení k pobytu z pracovních důvodů, a co je ještě důležitější, více než 128 tisíc se týká domácích pracovních vztahů , zatímco pouze 19 875 zemědělství a rybolovu.To jsou data, která si země nemůže dovolit, a to navzdory skutečnosti, že Itálie je i přes krizi a zdravotní stav nouze i nadále předním světovým producentem vína. Údaje zprávy Assoenologi, Ismea a Unione Italiana Vini (Uiv) ve skutečnosti odhadují produkci 47,2 milionu hektolitrů, což je pokles o 1% ve srovnání s loňským rokem, následované Francií a Španělskem s 45 a 42 miliony hektolitrů. Pokles vývozu je menší než pokles u hlavních konkurentů, ale nastává po 20 letech růstu (-4% v prvních 5 měsících roku).