Jak se Izrael stal světovým lídrem v očkování proti Covid-19

Jak se Izrael stal světovým lídrem v očkování proti Covid-19
Jak se Izrael stal světovým lídrem v očkování proti Covid-19

Izrael, který byl těžce zasažen koronavirem, aplikoval první ze dvou dávek vakcíny na více než 10 procent své populace. Předseda vlády Netanjahu vede toto obvinění a během toho posiluje svůj vlastní otlučený obraz. Více než 10 procent izraelské populace dostalo první dávku vakcíny proti koronavirům, což je míra, která daleko předstihla zbytek světa a v kritickém okamžiku podpořila otřesený domácí obraz vůdce země Benjamina Netanjahua.

Očkovací kampaň v Izraeli, která začala 20. prosince, distribuovala vakcínu třikrát většímu počtu obyvatel než druhému nejrychlejšímu národu, malému bahrajnskému království Perského zálivu, podle údajů sestavených převážně ze zdrojů místní správy Náš svět v datech .

očkování
očkování

Naproti tomu podle našeho světa v datech dostalo vakcínu do konce roku 2020 méně než 1 procento populace Spojených států a jen malá část populace v mnoha evropských zemích, ačkoli Čína, USA a Británie mít každý distribuován více dávek celkově.

„Je to docela úžasný příběh,“ řekl profesor Ran Balicer, předseda národního poradního týmu odborníků, který radí izraelské vládě s řešením nákazou Covid-19.

Podle izraelských zdravotnických odborníků se izraelský silně digitalizovaný komunitní zdravotnický systém – všichni občané ze zákona musí zaregistrovat u jednoho ze čtyř státních úřadů H.M.O.s – a jeho centralizovaná vláda prokázali schopnost organizovat národní očkovací kampaň.

S devíti miliony obyvatel hrála roli i relativně malá velikost Izraele, uvedl profesor Balicer, který je také hlavním inovačním ředitelem společnosti Clalit, největší ze čtyř zemí H.M.O.s.

Agresivní úsilí při zadávání veřejných zakázek pomohlo připravit půdu.

Ministr zdravotnictví Yuli Edelstein v pátečním rozhovoru uvedl, že Izrael zahájil jednání s výrobci drog jako „ranní ptáčata“ a že společnosti mají zájem dodávat Izrael kvůli reputaci jeho HMO v oblasti efektivity a shromažďování spolehlivých údajů .

„Vedeme světový závod díky naší rané přípravě,“ řekl.

Vnitřní politické konflikty, matoucí pokyny a nedostatek důvěry veřejnosti ve vládu způsobily, že se Izrael v říjnu zdánlivě rozpadl, protože se země snažila vyrovnat s nárůstem případů koronavirů a úmrtí, které vzhledem k velikosti populace patřily k nejhorším v svět.

Zatímco omezení uložená na podzim snížila počet nových případů koronaviru, v posledních týdnech je Izrael zaznamenal nárůst na více než 5 000 denně, což zemi poslalo zpět na třetí, i když částečnou, uzamčení. Nakazeno bylo více než 420 000 Izraelců a 3 325 zemřelo.

Izraelští představitelé nezveřejnili přesný počet dávek vakcín, které doposud dostali, ani kolik za ně zaplatilo, a uvedli, že dohody jsou důvěrné. Pokud se však ukáže, že Izrael zaplatil přeplatky ve srovnání s jinými zeměmi, řekl Edelstein, náklady by stále stály za to, dokonce i za znovuotevření izraelské ekonomiky o týden dříve, než by to jinak mohlo udělat.

Profesor Jonathan Halevy, prezident lékařského centra Shaare Zedek v Jeruzalémě, uvedl, že včasné nastupování bylo „správnou strategií“.

Vzhledem k tomu, že Izrael upřednostnil zdravotnické pracovníky a občany starší 60 let, pan Edelstein uvedl, že většina jeho vysoce rizikové populace by měla dostat druhou ze dvou dávek vakcíny Pfizer-BioNTech do konce ledna. Asi 150 000 Izraelců je očkováno denně.

Pan Netanjahu – který je souzen na základě obvinění z úplatkářství, podvodu a porušení důvěry – učinil z očkovací kampaně něco osobního poslání, přičemž si vzal zásluhu na podpisu dohod a zajištění miliónů dávek od společnosti Pfizer spolu s Modernou a dalšími společnostmi.

S Izraelem směřujícím k dalším volbám v březnu, čtvrtým v zemi za dva roky, učinil pan Netanjahu z vyhlídky na rychlý vznik ze zdravotní a ekonomické krize vyvolané pandemií klíčový kámen jeho boje za politické přežití. Zdůraznil, že se Izrael stane první zemí na světě, která bude plně očkována.

Kromě politických motivů si předseda vlády vydobyl chválu za své úsilí i od některých dlouholetých kritiků poté, co byl v loňském roce široce obviňován z nesprávného zvládání krize.

„Nemůžeme Netanjahua obviňovat ze všech izraelských neduhů – správně, většinou – a pak ignorovat jeho příspěvek, když něco funguje,“ napsal tento týden komentátor levicových novin Haaretz Gideon Levy.

Pan Netanjahu se stal 19. prosince prvním Izraelcem, který byl naočkován proti Covid-19, a řekl, že chce jít příkladem. V úterý vpadl do jeruzalémského zařízení, aby poblahopřál 500 000. Izraelci k očkování.

Ve čtvrtek navštívil očkovací centrum ve městě Tira ve středním Izraeli, aby podpořil vyšší účast arabské menšiny v zemi. Arabští občané, kteří tvoří pětinu populace, byli s vakcínou váhavější než ostatní.“Přivezli jsme sem miliony vakcín, více než kterákoli jiná země na světě v poměru k její populaci,“ řekl pan Netanjahu a dodal: „Přinesli jsme je všem: Židům i Arabům, náboženským i světským.““Pojď se nechat očkovat,“ naléhal arabsky.Arabští představitelé tvrdí, že v arabských zprávách a sociálních médiích bojovali se záplavou dezinformací o vakcíně. Dr. Samir Subhi, starosta města Umm al-Fahm, kde v pátek navštívili Netanjahu a Edelstein, řekl izraelské televizi, že v oblasti poslal hlasovou zprávu na 25 000 telefonů, v nichž vybízí lidi k očkování a popisuje boj proti virus jako „svatý pro každého“.Izraelská ultraortodoxní židovská komunita, která byla pandemií zvlášť zasažena, byla také považována za populaci, která by mohla odolat očkování. Zdá se však, že tyto počáteční obavy se rozplynuly.Rabín Jicchok Zilberstein, přední ultraortodoxní autorita v židovském právu, vydal veřejné rozhodnutí po konzultaci s profesorem Balicerem a uvedl, že jakákoli nebezpečí spojená s vakcínou jsou zanedbatelná ve srovnání s nebezpečím viru. Při získávání vakcíny bylo vyfotografováno několik důležitých osobností v komunitě.Vládní očkovací kampaň se doposud nerozšířila na Palestince na okupovaném západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy, kteří dosud neměli přístup k žádnému očkování, a zdá se, že palestinská samospráva je veřejně nepožádala. Právní experti a aktivisté v oblasti lidských práv uvedli, že Izrael je povinen poskytnout Palestincům vakcíny.

Agentura OSN pro humanitární záležitosti pro okupovaná území tento týden uvedla, že palestinská samospráva požádala o finanční podporu z globálního systému sdílení vakcín Covax a spolupracuje s mezinárodními organizacemi na logistice.

Pan Edelstein uvedl, že první povinností vlády bylo vůči svým vlastním občanům, ale bylo v zájmu Izraele pomoci potlačit infekci mezi Palestinci. „Pokud, dá-li Bůh, nastane situace, kdy můžeme říci, že jsme v pozici, abychom pomohli ostatním,“ řekl, „bezpochyby se to stane.“

V ústředí jednoho z H.M.O.s v Jeruzalémě byla tento týden atmosféra klidná a řádná. Neustálý proud lidí seděl v malých budkách a vstřikovali se do minuty nebo dvou od jejich příjezdu – mnohem méně času, než jim trvalo, než se dostali přes telefon, aby si domluvili schůzku.

V Tel Avivu radnice a lékařské centrum Sourasky uvedly, že za účelem uspokojení poptávky otevírají první lednový týden na městském ikonickém Rabinově náměstí obrovské očkovací centrum.

Zařízení byla vstřícná vůči mladším Izraelcům, kteří se dostavili ke starším příbuzným a někdy vyzývali širokou veřejnost, aby raději přišla, než vyhodit zbytky rozmrazené vakcíny, které nelze skladovat do dalšího dne.

„Využíváme každou kapku,“ uvedla ve čtvrtek v televizi vysoká úřednice ministerstva zdravotnictví Sharon Alroy-Preisová.