Podíl OPEC na dovozu indické ropy klesá na historické minimum, protože nákupy ruské ropy vrcholí

OPEC tvořil až 90 procent veškeré surové ropy dovezené do Indie v jednu chvíli, ale od té doby, co byla ruská ropa k dispozici se slevou po invazi Moskvy na Ukrajinu v únoru loňského roku, to klesá.

Podíl OPEC na dovozu ropy do Indie klesl v dubnu na historické minimum 46 procent, protože nákupy levnější ruské ropy dosáhly vrcholu, podle údajů z průmyslu.

Státy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), zejména na Blízkém východě a v Africe, měly v dubnu 2022 72procentní podíl na veškeré surové ropě dovezené do Indie. Podle údajů však tento podíl v dubnu 2023 klesl na 46 procent. sledovač energetického nákladu Vortexa.

OPEC tvořil až 90 procent veškeré surové ropy dovezené do Indie v jednu chvíli, ale od té doby, co byla ruská ropa k dispozici se slevou v důsledku moskevské invaze na Ukrajinu v únoru loňského roku, to klesá.

Rusko bylo i nadále jediným největším dodavatelem ropy, která se v rafineriích přeměňuje na benzín a naftu, již sedmý měsíc v řadě a dodává více než jednu třetinu veškeré ropy dovezené do Indie.

Dovozy z Ruska jsou nyní více než kombinované nákupy z Iráku a Saúdské Arábie – největších indických dodavatelů v posledním desetiletí.

Z tržního podílu nižšího než 1 procento v indickém dovozním koši před začátkem rusko-ukrajinského konfliktu v únoru 2022 vzrostl podíl Ruska na indickém dovozu v dubnu na 1,67 milionu barelů denně, což představuje 36procentní podíl.

OPEC dodával 2,1 milionu barelů denně ze 4,6 milionu barelů denně ropy dovezené do Indie v dubnu. To jí podle Vortexy dalo 46procentní podíl.

Indické rafinerie v minulosti jen zřídka nakupovaly ruskou ropu kvůli vysokým nákladům na přepravu, ale nyní sbírají velké množství ruského nákladu, který je k dispozici se slevou pro jiné třídy, protože některé západní státy ji odmítly kvůli invazi Moskvy na Ukrajinu.

Nákupy z Ruska v březnu byly dvojnásobkem 0,81 milionu barelů denně (bpd) ropy nakoupené z Iráku, který byl od roku 2017-18 největším dodavatelem ropy pro Indii. Saúdská Arábie byla odsunuta na 3. místo s dodávkami 0,67 milionu barelů denně.

Meziměsíčně nákupy z Ruska nepatrně vzrostly z 1,64 milionu bpd ropy dovezené ze země v březnu. Spojené arabské emiráty, které v březnu předběhly USA a staly se čtvrtým největším dodavatelem, prodaly 185 000 barelů denně, což je více než 119 000 barelů denně ropy pocházející z USA.

„Indické dovozy ruské ropy v dubnu opět vytvořily nový rekord, ale meziměsíční nárůst se zpomalil a možná by tento měsíc mohl dosáhnout vrcholu,“ řekla Serena Huang, vedoucí asijsko-pacifické analýzy společnosti Vortexa.

Zvýšená konkurence o Ural ze strany Číny pravděpodobně utlumí indický dovoz ruské ropy. „Podíl OPEC na trhu ropy v Indii minulý měsíc klesl na 46 procent, ze 72 % před rokem, což je víceleté minimum. OPEC může čelit těžké bitvě při získávání zpět podílu na trhu, protože rafinerie bude nakonec hledat ropu, která poskytuje nejvyšší marži, mimo plnění svých termínovaných smluv,“ řekl Huang.

Rusko prodává rekordní množství ropy do Indie, aby zaplnilo mezeru ve vývozu energie poté, co Evropská unie v prosinci dovoz zakázala.

V prosinci EU zakázala ruskou námořní ropu a zavedla cenový strop 60 USD za barel, který ostatním zemím brání využívat přepravní a pojišťovací služby EU, pokud se ropa neprodává pod limitem. Představitelé průmyslu uvedli, že indické rafinerie používají dirham SAE k platbám za ropu, která se dováží za cenu nižší než 60 USD.

Podle společnosti Vortexa dovezla Indie v březnu 2022 z Ruska pouze 68 600 barelů denně a letos nákupy vyskočily na 1 678 000 barelů denně.