Ahoj miminko … a na shledanou: Čerstvé maminky vytlačené z porodnice do hodin po porodu

Australské ženy a novorozenci jsou propouštěni z nemocnice v rekordním čase po porodu, přičemž téměř polovina matek je nyní poslána domů jeden den nebo méně po nekomplikovaném vaginálním porodu.

To je srovnatelné s přibližně jednou ze čtyř žen před deseti lety, podle nových údajů Australského institutu zdraví a sociální péče, které vyvolaly obavy, že matky a děti jsou posílány domů příliš brzy, protože nemocnice usilují o uvolnění lůžek.

Zatímco Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje, aby zdravé ženy a novorozenci strávili po nekomplikovaném vaginálním porodu alespoň 24 hodin v nemocnici, více než jedna z 10 Australanek, které odpovídají tomuto popisu, je propuštěna do jednoho dne.

Profesorka Jane Fisherová, ředitelka Global and Women’s Health na Monash University, se obává, že ženy jsou urychleně propouštěny, zatímco stále pociťují bolest a krvácení – a ještě předtím, než začnou mít mléko.

 „Ženy se vracejí domů do situací, ve kterých nemají ani praktickou podporu, ani okamžitou emocionální podporu, zatímco se učí pečovat o dítě,“ řekla.

„Cítí se traumatizováni a šokováni.“

Brzká propuštění po porodu v Austrálii Množství žen které porodily v nemocnici, podle počtu dní po porodu (ve dnech), 2021
Brzká propuštění po porodu v Austrálii
Množství žen které porodily v nemocnici, podle počtu dní po porodu (ve dnech), 2021

Fisherová řekla, že dříve bylo běžné, že ženy po standardním vaginálním porodu strávily alespoň týden ve veřejné nemocnici, zatímco ty, které měly císařský řez, zůstaly v nemocnici asi 10 dní.

Průměrná délka pobytu po vaginálním porodu je nyní dva dny a průměrný poporodní pobyt u císařského řezu jsou tři dny, podle údajů z roku 2021 z australského institutu zdraví a sociální péče. Zatímco ženy, které rodí ve veřejných nemocnicích, mají průměrnou dobu poporodní doby dva dny, ženy v soukromých nemocnicích mají průměrnou délku pobytu čtyři dny.

Fisherová, který pracuje jako klinický psycholog v centru raného rodičovství v soukromé nemocnici Masada v Melbourne, řekl, že mnoho žen přijatých do centra připisuje své problémy, deprese a úzkost časnému poporodnímu propuštění.

„Když byl příjem delší, dozvěděli se více o kojení, jak zavést rutinu péče a usadit dítě,“ řekla.

Caroline Homerová, emeritní profesorka porodní asistence na University of Technology v Sydney a zástupkyně ředitele Burnet Institute, uvedla, že není možné ani nutné, aby nemocnice ubytovávaly ženy a děti na dlouhou dobu.

Řekla, že rychlé propuštění je v pořádku, pokud mají ženy doma dobré podpůrné služby, jako jsou pravidelné návštěvy porodní asistentky – ale takové služby jsou „nepořádné“.

V Austrálii mohou ženy absolvovat dvě návštěvy porodní asistentky, než bude péče převedena na zdravotní sestru matek. Homer řekl, že ve Spojeném království existuje zákonný požadavek, aby ženy dostávaly domácí porodní asistenci po dobu šesti týdnů.

„Musíme udělat mnohem víc, protože je to tak kritická doba,“ řekl Homer. „Tyto rané týdny jsou tak důležité pro připoutanost, kojení, zotavení a začátek rodičovství.“

Zatímco mnoho žen tvrdí, že by po porodu rády zůstaly v nemocnici déle, Homer řekl, že mnohé z nich také dychtí po rychlém návratu domů.

Lauren Cherubinová byla propuštěna z melbournské nemocnice šest hodin poté, co se před šesti týdny narodila její nejmladší dcera Cora. Požádala své porodní asistentky, zda by mohla zůstat déle, ale bylo jí řečeno, že to nebude možné, pokud k tomu nebude mít dobrý důvod.

„Neexistovala žádná možnost na zotavení,“ řekla a poukázala na to, že když se vrátila domů, musela se také starat o svou téměř dvouletou dceru Freyu.

Matka dvou dětí pracuje v nemocnici a je si vědoma tlaku na propouštění pacientů, aby se uvolnila lůžka. Řekla, že i když byl její porod pozitivní zkušeností a péči, které se jí dostalo, nemohla zavinit, byla zklamaná svým rychlým propuštěním.

Cherubinová řekla, že domácí návštěvy, které přijímala porodní asistentka, nenahrazují nemocniční péči.

„Jsou opravdu dobré pro dítě, ale nemáte pocit, že je o vás postaráno.“ Máte pocit, že se musí vrátit na silnici, a cítíte se trochu uspěchaní.“

Zkušená porodní asistentka, která si nepřála být identifikována, protože by to mohlo ohrozit její zaměstnání ve velké veřejné nemocnici, uvedla, že existuje obrovský tlak na to, aby se ženy a děti po porodu dostaly ze dveří, aby se uvolnila lůžka a personál.

Řekla, že zatímco mnoho žen bylo po návratu domů v pořádku, jiné s tím bojovaly. Řekla, že některá miminka byla znovu přijata do nemocnice, protože se špatně krmila a příliš zhubla. „Dříve jsme tyto věci zachytili během delšího pobytu v nemocnici,“ řekla.

Poprvé australská vláda financuje vývoj souboru národních pokynů, které budou podrobně obsahovat doporučení pro poporodní péči včetně délky pobytu, načasování propuštění a domácí podpory.

Amanda Blairová, kandidátka na doktorát z Burnet Institute, která přezkoumala 31 stávajících poporodních směrnic, kterými se řídí australské nemocnice, uvedla, že žádná výslovně nezohledňuje doporučení WHO, aby matky a děti po nekomplikovaném vaginálním porodu strávily v nemocnici alespoň 24 hodin.

„Všechno je kratší, než bych chtěla vidět,“ řekla. „Je toho tolik, co se v těch prvních dnech musí stát: chcete vychytat drobné komplikace a pak je tu ještě poučení pro prvorodiče, jak se starat o novorozence a maminku.“

Hlavní porodní asistentka z Australian College of Midwives Alison Weatherstone uvedla, že je důležité, aby ženy měly možnost volby se všemi aspekty své mateřské péče.

„Pokud jde o propuštění, nemělo by jít o to, aby vám bylo řečeno, že jste připraveni jít. Měl by to být rozhovor s tou ženou, abychom se připravili na propuštění ze zařízení,“ řekl Weatherstone.

Ale řekla, že domov je tím nejvhodnějším místem, kde se matka a dítě po narození uzdraví a spojí.

Women’s Healthcare Australasia, vrcholný orgán zastupující nemocnice
, které poskytují služby v oblasti porodnictví a zdravotní péče pro ženy, byl kontaktován s žádostí o vyjádření.