Čína slibuje podporovat mír a stabilitu v Afghánistánu

Qin Gang během setkání s Amirem Khanem Muttaqim, úřadujícím ministrem zahraničí Afghánistánu v Islámábádu za dočasného režimu Talibanu, řekl, že Čína bude vždy pevně stát při afghánském lidu a bude podporovat Afghánistán v prosazování cesty rozvoje, která vyhovuje jeho národním podmínkám.

Ministr zahraničí a státní rada Číny Qin Gang prohlásil, že Čína je připravena pomoci Afghánistánu dosáhnout soběstačnosti, míru, stability, růstu a prosperity.

Podle zprávy Khaama Press Qin Gang během setkání s Amirem Khanem Muttaqim, úřadujícím ministrem zahraničí Afghánistánu v Islámábádu za dočasného režimu Talibanu, řekl, že Čína bude vždy pevně stát při afghánském lidu a bude podporovat Afghánistán v prosazování cesty rozvoje, která vyhovuje jeho národním podmínkám.

Čínský ministr zahraničí řekl, že Čína bude i nadále respektovat suverenitu, nezávislost a územní celistvost Afghánistánu. Dodal, že Afghánistán musí dodržet svůj slib bojovat proti terorismu a zároveň zajistit bezpečnost čínských institucí a tamních vojáků.

Muttaqi na druhou stranu zdůraznil, že Afghánistán nikdy nebude souhlasit s tím, aby nějaká armáda používala jeho území k protičínským akcím.

V rámci iniciativy & Road se Muttaqi snaží zvýšit infrastrukturu, obchod a mezilidskou interakci s Čínou ve prospěch obou zemí.

Qin Gang, čínský ministr zahraničí, také navrhl koordinaci úsilí o obnovu Afghánistánu s Pákistánem.

Řekl také: „Čína je připravena posílit komunikaci a koordinaci s Pákistánem v afghánské otázce a společně přispět k mírové rekonstrukci Afghánistánu.

Aby se Qin Gang zúčastnil třístranných jednání o Afghánistánu od 5. do 6. května, odcestoval na dva dny do Pákistánu.

Z geopolitického hlediska je Afghánistán pro Čínu klíčový, protože v rámci iniciativy Belt and Road Initiative (BRI) slouží jako spojnice mezi jižní a střední Asií. Nejdůležitější však je, že Afghánistán je pro Čínu důležitý, protože má nevyvinuté nerostné bohatství v hodnotě miliard dolarů, které přitahuje čínské investice.

Zdroj: https://www.firstpost.com/world/china-promises-to-promote-peace-stability-in-afghanistan-12559092.html