Uvolňování toxických chemikálií z vykolejení vlaku v Ohiu vyvolává širší bezpečnostní obavy

Uvolňování toxických chemikálií z vykolejení vlaku v Ohiu vyvolává širší bezpečnostní obavy
Uvolňování toxických chemikálií z vykolejení vlaku v Ohiu vyvolává širší bezpečnostní obavy

Ve východním Ohiu jsou obyvatelé už více než týden ve střehu po výbušném vykolejení vlaku a úniku toxické chemikálie. Ve východní Palestině, malé komunitě s asi 5000 obyvateli na hranici s Pennsylvanií, byly zrušeny příkazy k evakuaci a bylo vydáno vše jasné, ale to k uklidnění úzkosti příliš nepomohlo. Geoff Bennett diskutoval o toxické havárii s guvernérem Ohia Mikem DeWinem.

Uvolňování toxických chemikálií z vykolejení vlaku v Ohiu vyvolává širší bezpečnostní obavy
Uvolňování toxických chemikálií z vykolejení vlaku v Ohiu vyvolává širší bezpečnostní obavy
 • Geoff Bennett:

  Ve východním Ohiu jsou obyvatelé po vykolejení výbušného vlaku a úniku toxických chemikálií už více než týden v rozpacích.

  Příkazy k evakuaci byly zrušeny a bylo vydáno vše jasné, ale ve East Palestine, malé komunitě asi 5 000 lidí na hranici s Pensylvánií, to ke zklidnění úzkosti jen málo přispělo.

  Bylo to jako z katastrofického filmu. Masivní vykolejení vlaku vedlo k explozi, která způsobila, že nad tichou vesnicí východní Palestiny se valily zlověstné oblaky kouře. Ale právě to, co je v tom kouři, má obyvatele stále obavy z návratu domů.

  Vlak provozovaný společností Norfolk Southern převážel několik toxických chemikálií, včetně těch, které se používají při výrobě plastů a barev, včetně karcinogenního vinylchloridu. Obyvatelé v okruhu jedné míle od vykolejení dostali příkaz k okamžité evakuaci.

  Obyvatelka Melissa Henry si vzpomněla na okamžik, kdy věděla, že musí se svým synem odejít.

 • Melissa Henry, Východní Palestina, Ohio, obyvatel:

  Vonělo to jako opravdu silné ředidlo na barvy. A pak se jeho oči obrátily jako podlité krví a začal kašlat. A já si říkal, ano, odcházíme.

 • Geoff Bennett:

  Po kontrolovaném uvolnění toxické chemikálie z pěti vykolejených vagonů se místní úředníci obrátili na Agenturu pro ochranu životního prostředí a ve středu zrušili příkaz k evakuaci.

  Trent Conaway, starosta East Palestine, ve státě Ohio: Víme, že všichni jsou frustrovaní, každý chce být ve svých domovech. Udělali jsme to nejlepší, co jsme mohli. Cílem číslo jedna je veřejná bezpečnost.

 • Geoff Bennett:

  Nyní se obyvatelé neochotně vracejí s hlubokou obavou z trvalého dopadu úniku chemikálií na jejich zdraví.

  Linda Murphyová žije zhruba tři míle od místa vykolejení vlaku. Má obavy z toho, co vidí ve vodních tocích poblíž svého domova.

 • Linda Murphy, East Palestine, Ohio, obyvatel:

  Na několika místech plavalo několik mrtvých ryb. To je to, v čem se koupeme. To je to, co pijeme. S tím vaříme. A nemohli mě ujistit, že voda je bezpečná k pití.

 • Geoff Bennett:

  Úředníci tvrdí, že vykolejení bylo pravděpodobně způsobeno mechanickým problémem s nápravou železničního vozu. I když nebyla hlášena žádná úmrtí, existují hluboké obavy z dlouhodobých účinků.

  A nyní se k nám připojuje guvernér Ohia Mike DeWine.

  Guvernére DeWine, vítejte v „NewsHour.“

 • Guvernér Mike DeWine (R-OH):

  Děkuji. Je fajn být s tebou.

 • Geoff Bennett:

  Váš úřad považoval za bezpečný pro obyvatele vrátit se do East Palestine ve středu minulého týdne.

  O několik dní později jsme se dozvěděli, že EPA informovala, že železnice má několik dalších chemikálií, o kterých se veřejně nemluvilo. Jak můžete lidi ujistit, že oblast je bezpečná, když se stále dozvídáme více o závažnosti této katastrofy?

 • Guvernér Mike DeWine:

  Víte, kde se spoléháte na odborníky, co nám říkají?

  Pokračujeme v monitorování ovzduší. Vodu dál sledujeme. Stále nám říkají, EPA nám stále říká, že je to ve skutečnosti bezpečné. Tam, kde jsme viděli nějaké stopy, je voda, která se dostala do řeky Ohio. Odborníci nám znovu říkají, že je to tak malé, malé množství, které existuje – opravdu bychom si s tím neměli dělat starosti.

  Ale nadále to sledujeme. Kromě toho jsme obešli různé, nejen veřejné zdroje vody a otestovali je všechny a budeme je testovat i nadále, ale obcházeli jsme i lidi v této oblasti, kteří mají soukromé studny a nabízejí otestujte to – i ty soukromé studny.

 • Geoff Bennett:

  To je otázka, protože ani železnice, ani Ohio EPA si nejsou jisti, kolik těchto chemikálií se rozlilo do půdy a do vody.

  A jak jste zmínil, existuje řada lidí, kteří se při zásobování pitnou vodou spoléhají na soukromé studny, jak je tomu v mnoha venkovských oblastech v této zemi.

  Jak můžete lidi ujistit, že jejich pitná voda je nezávadná, a to nejen dnes, ale i nadále?

 • Guvernér Mike DeWine:

  Budeme to dál testovat.

  Máme vůči lidem povinnost pokračovat v testování. A to je to, co jsme udělali. Samotná zemina je v procesu odstraňování. Jediný způsob, jak to můžete opravdu vyčistit – byl to očividně velký, masivní velký únik. Jediný způsob, jak to opravdu můžete vyčistit a ujistit se, že je pryč, je jít dolů, vykopat to a odstranit.

  A to se právě děje.

 • Geoff Bennett:

  Kdo nyní nese náklady na tuto nápravu?

 • Guvernér Mike DeWine:

  Bude to železnice.

  Podívejte, tento problém způsobila železnice. A jsou to oni, kdo na svých bedrech nesou břemeno úklidu.

 • Geoff Bennett:

  Jste si jisti, že Norfolk Southern může být důvěryhodný, že zvládne tuto práci a pokryje budoucí náklady?

 • Guvernér Mike DeWine:

  Podívej, nikoho nebereme za nic.

  Sledujeme, co dělají každý den. Máme lidi na zemi. Sledujeme, co dělají. A my je poženeme k odpovědnosti. To je naše práce.

 • Geoff Bennett:

  Jaký je váš vzkaz lidem ve východní Palestině, v postižených oblastech, kteří si opravdu nejsou jisti, čemu věřit, a nevěří železnici, nevěří té pomoci – nevěří pomoci, která přichází od železnice a oni moc nevěří slovu volených představitelů?

 • Guvernér Mike DeWine:

  No, nežádáme po nich, aby věřili železnici. Nežádáme po nich, aby důvěřovali skutečně zvoleným úředníkům.

  To, co po nich žádáme, je sledovat vědu. A odborníci, ti nejlepší odborníci, které můžeme najít, to sledují. Budou to nadále sledovat. Budou pokračovat v testování vody a sledování vzduchu. A to bude – to bude pokračovat.

  Takže je to – žádáme je, aby, myslím, přijali to, co říkají odborníci, nejlepší lidé, které můžeme najít o tom, co je bezpečné. Chápu obavy lidí. Kdybych tam bydlel, taky bych měl obavy. Ale opět jsme byli velmi transparentní. Sám jsem tam byl několikrát. Uspořádali jsme řadu tiskových konferencí.

  Budeme pokračovat ve zveřejňování toho, co test zjišťuje, jaké jsou výsledky testů. A myslím si, že tím, že budete transparentní, tím, že budete tak otevření, jak jen můžeme, získáte důvěru veřejnosti. Ale nic nebereme jako samozřejmost. Poženeme železnici k odpovědnosti.

 • Geoff Bennett:

  Máte nějaké větší obavy o bezpečnost železnice vzhledem k dosavadním výsledkům Norfolk Southern?

 • Guvernér Mike DeWine:

  No jistě.

  Chci říct, chceme vidět, jaké budou výsledky, až federální vláda dokončí vyšetřování. Jsou to oni, kdo přichází a analyzuje, proč k tomu došlo. A tak znovu, ano, určitě ano. Nemůžete projít situací, jakou jsme právě prošli a kterou právě teď řešíme, a nedělat si starosti, když jsme – železnice přepravují velmi toxický materiál.

  A mají katastrofální vrak, jako je tento, ano, jistě, je to velmi znepokojivé.

 • Geoff Bennett:

  Guvernére Ohia Mike DeWine, díky za váš čas. Vážíme si toho.

 • Guvernér Mike DeWine:

  Děkuji.