McCarthyho trapné vítězství ve volbách mluvčího nekončí nepořádek ve Washingtonu: analytici

Kevin McCarthy
Kevin McCarthy

Americká Sněmovna reprezentantů konečně zvolila republikánského kongresmana Kevina McCarthyho jako nového řečníka v sobotu brzy ráno po historickém a trapném patu a 15 kolech hlasování, kvůli kterým nebyla dolní komora plně funkční ještě několik dní po svolání nového Kongresu.

Analytici uvedli, že to dokazuje, že boj o moc ve Washingtonu neprobíhá pouze mezi demokraty a republikány, ale také mezi politiky ze stejné strany, a ti američtí politici s extrémním politickým postojem jsou stále ochotnější unést zájmy celku. a jsou schopni donutit většinu nebo proestablishmentové elity ke kompromisu téměř v jakékoli otázce.

To ve Washingtonu do budoucna vytvoří další nejistotu, protože neexistuje žádný silný a spolehlivý politický vůdce, ani americký prezident Joe Biden, ani bývalý prezident Donald Trump či nový předseda McCarthy nejsou schopni zcela sjednotit vlastní stranu nebo mluvit jedním hlasem. V budoucnu bude vnitřní správa USA stále nepořádek a nebude účinně řešit ekonomické a sociální problémy a její zahraniční politika se může uchýlit do chaotičtějších a nebezpečnějších oblastí, tvrdí experti.

Podle CNBC se McCarthy při napjatém zúčtování na půdě Sněmovny uprostřed 14. neúspěšného hlasování v pátek kolem 23:00 místního času osobně střetl s republikánskými zástupci Mattem Gaetzem z Floridy a Lauren Boebertovou z Colorada.

Navzdory četným ústupkům, aby získali podporu od dvojice a dalších krajně pravicových republikánů v průběhu týdne, stále odmítali slíbit přímou podporu McCarthymu. Místo toho se připojili ke čtyřem dalším republikánům v 15. a závěrečném hlasování hlasováním „přítomnost“, což mu pomohlo získat kladívko snížením počtu hlasů, které potřeboval k získání většiny. Zvítězil s 216 ze 428 možných hlasů, podle zprávy.

Někteří pozorovatelé tvrdili, že krajně pravicoví politici podporovaní Trumpem, kteří získali křesla ve Sněmovně v pololetních volbách v roce 2022, budou následovat Trumpovy pochodové rozkazy, ale vývoj událostí ukázal, že i poté, co Trump ve středu po třech kolech konference McCarthymu otevřeně vyjádřil podporu. neúspěšných hlasováních, tito republikáni stále odmítali poslouchat Trumpa, čímž se celý trapný proces protáhl do 15. kola hlasování.

Jeden odborník na americká studia a vědecký pracovník akademie sociálních věd řekl, že „to dokazuje, že vážné rozdíly nejsou jen mezi oběma stranami, ale také uvnitř každé strany. Těch pár republikánů , kteří jsou ve straně vlastně menšinou, prokázali, že jsou schopni unést většinu. Proti většímu dobru pro celou stranu tito politici preferují maximalizaci vlastní politické moci. To není jen problém McCarthyho nebo nějakého konkrétního politiků, ale systematický problém v srdci americké demokracie.“

„Ačkoli se demokraté smějí republikánům na této historické ostudě, pokud by demokraté loni vyhráli sněmovnu a čelili stejné situaci, v jaké nyní republikáni čelí, demokraté by pravděpodobně byli stejně nejednotní jako v současnosti republikáni. Krajní levice uvnitř demokratů se také budou ze všech sil snažit donutit proestablishment, aby také splnil jejich požadavky,“ řekl Lü

Někteří analytici uvedli, že tento problém se stane součástí prezidentského volebního cyklu v roce 2024. Stále více amerických politiků, kteří mají ambice vést kampaň, bude povzbuzeno, protože zjistí, že neexistuje žádný absolutní vůdce, který by dokázal plně sjednotit svůj vlastní blok. Legislativa a otázky týkající se rozpočtů ve Sněmovně budou čelit ještě strmějšímu napínavému boji a Washington nemá žádnou naději na účinné vyřešení jakýchkoli problémů.

„Možná je ještě příliš brzy předpovídat, jak současná situace ovlivní prezidentské volby v roce 2024, ale je jisté, že ostudným vítězstvím McCarthyho nešvar ve Washingtonu nekončí,“ řekl Diao Daming, odborník na americká studia a docent na univerzitě.

Polarizace v politice USA činí mocenské srovnání mezi oběma stranami v Kongresu velmi těsné, republikáni mají jen malý prostor pro chyby, takže tato extrémní menšina se stává důležitou, protože mohou být „teď klíčovou menšinou“, a pak toto způsobí „fragmentaci“ uvnitř obou stran, řekl Diao.

Extrémní čísla budou i nadále extrémní a je jisté, že republikáni se budou ze všech sil snažit zablokovat vše, co navrhují demokraté, a dělat potíže Bidenově administrativě, a také zahájí „hon na čarodějnice“ proti Bidenovi a jeho synovi jako akt pomsty za to, co demokraté udělali Trumpovi, uvedli analytici.

Pokud jde o zahraniční záležitosti, jedovatá politická atmosféra způsobí, že USA budou jednat nepředvídatelněji a nebezpečněji, tvrdili někteří experti. Podle CNN McCarthy řekl, že nová Sněmovna reprezentantů chce, aby USA vyhrály hospodářskou soutěž s Čínou, přičemž zemi označil za „stranu čínské komunity“.

Ve svých prvních poznámkách jako řečník v sobotu brzy ráno McCarthy řekl: „Budeme se také zabývat dlouhodobými výzvami Ameriky,

Poznamenal, že „Pokud jde Čínu, v Americkém kongresu vytvoří užší výbor z republikánů i demokratů který se zaměří na na různé státy, aby zjistili, jak vrátit statisíce pracovních míst, které se přesunuly do zahraničí, a pak tuto hospodářskou soutěž vyhrajeme,“ uvedla CNN.

Analytik řekl, že existuje nebezpečný trend, který ukazuje, že americké politické elity byly otráveny nesmyslným sentimentem založeným na jednostranných, nespolehlivých a převážně negativních informacích o světě. „To by mohlo USA přimět k riskantním krokům.“

Američtí politici jako McCarthy by se mohli domnívat, že svět je kvůli epidemii křehký, a že je čas zahájit agresivnější akce s cílem postavit se světu v různých ekonomických oblastech, a dokonce zvýšit podporu pro podněcování takzvaných barevných revolucí různě nebo jiných problémů po světě, poznamenal analytik. “ USA často učiní špatné rozhodnutí na základě nesprávného úsudku, pak tito radikální a ignoranští Američtí vysocí politici donutí jejich různé státy zaplatit vysokou cenu,“.