Naděžda Bojková: „Občasní hosté hotelu nechtějí pomoci“

Naděžda Bojková: „Občasní hosté hotelu nechtějí pomoci“
Naděžda Bojková: „Občasní hosté hotelu nechtějí pomoci“

Rusové dávají přednost relaxaci na all-inclusive hotelu – což v průběhu posledních let dokazují průzkumy veřejného mínění. Rusové kteří létají do letovisek v Turecku, Thajsku, Indii, se velmi často setkávají s dalšími krajany – kteří jsou hotelovými a turistickými průvodci i zaměstnanci hotelů. Jejich život u moře a práce v oblasti pohostinnosti se mnohým zdá být skutečným snem. Jak vlastně vypadá život Naděždy Bojkové z Kemerové, která je turistickou průvodkyní v Turecku.

Naděžda Bojková: „Občasní hosté hotelu nechtějí pomoci“
Naděžda Bojková: „Občasní hosté hotelu nechtějí pomoci“

Pracovní dobrodružství Naděždy v zahraničí začalo jednou sezónou, kdy pracovala jako turistický průvodce pro jednu z významných Ruských cestovních kanceláří. Podařilo se jí pracovat na transferech, jakož i na průvodci „vodorovným pruhem“ a dokonce jako hotelový průvodce. A od příští letní sezóny v Turecku se Naděžda „rekvalifikuje“ jako zaměstnanec oddělení vztahů s hosty ve velkém letovisku v Okurcalaru. V této oblasti následně pracovala nejen v Turecku, ale také v Thajsku. – Nadia, než ses stal průvodcem v Turecku, byl jsi v této zemi jako turista? – Samozřejmě. „Zamilování se do země přímo ovlivnilo mé rozhodnutí začít tam pracovat. Myslím, že v každém případě je lepší nejdřív se podívat a pak přemýšlet o „vážném vztahu“. – Jak se vaše očekávání z práce jako průvodce realitou shodují? – Je obtížné odpovědět jednoznačně. Povolání průvodce je docela mnohohodnotná věc. Transferman, který vás odveze z letiště do hotelu, a hotelový průvodce, který vás poté provede exkurzemi, jsou dvě zcela odlišné polohy. První je přerušen z chleba na vodu, druhý, pokud má štěstí s komerční žílou, může v sezóně dobře ohřát ruce. V této oblasti nebudu mluvit ani o výdělcích. Turistika, stejně jako hotelnictví, je vůlí náhody, hodně štěstí. Pokud můžete mluvit o něčem, pak jen o touze vést podobný, svobodný, životní styl. Zdaleka neuspokojený, téměř „pirátství“ a rozhodně určený pro ty, kteří nejsou plachí. Protože jsem to očekával, byl jsem úplně spokojený. Totéž mohu říci o práci v pohostinství. Zde je samozřejmě více řádů, ale tato práce je pravděpodobnější, že fanoušci lechtají nervy.

– Řekněte nám o nejvýznamnějších výhodách práce v cestovním ruchu v letovisku a největších nevýhodách této práce.

– U různých lidí se stejné věci mohou zdát jako klady a zápory. Například, cestovní ruch: jeden řekne, že volný rozvrh, práce s hosty, potřeba mluvit cizími jazyky, bezplatné výdělky, neustále cestování je v pohodě, druhý se k tomu nepřibližuje. Mohu to říci o práci v hotelnictví: pokud se vám líbí atmosféra hotelu, směs různých národností, neustálý pohyb, týmový duch, a nenáročné na vaši úroveň příjmů – jděte do toho, je to vaše. Buďte však připraveni trénovat odolnost vůči stresu a svaly obličeje pro trvalý úsměv pro každého hosta. Věř mi, není to tak jednoduché.

Naděžda Bojková: „Občasní hosté hotelu nechtějí pomoci“
Naděžda Bojková: „Občasní hosté hotelu nechtějí pomoci“

– Nadia, pracoval jsi v pohostinství v Turecku a Thajsku. Existuje mezi těmito zeměmi zásadní rozdíl, pokud jde o postoje vůči turistům? A pracovníkům cestovního ruchu?

– Špičková pohostinnost je ve všech zemích stejná. To je zákon. Existují určité standardy, které musíte dodržovat. Existují rozdíly v mentalitě a kultuře národů různých zemí, ale to by se nemělo vztahovat na práci. Host je host všude. Musí se usmívat, musí být uvítán radostí a vstřícností, být zdvořilý, být loajální a dobře vyškolený. Turecko i Thajsko mají vše, co je nezbytné pro vřelé duchovní přivítání turistů. Pracovníci pohostinství v obou zemích v rámci vztahu hostitel-host neporušují standardy služeb. Mimo tyto vztahy existuje milion možností a všechny jsou relativní, subjektivní a kvůli spoustě okolností. Turci se vás pokusí něco prodat trochu více srdečně, po 10 minutách komunikace se stanou vaším „nejlepším přítelem“, zatímco Thaici se všemi svými vnějšími úsměvy zůstávají poněkud méně rušiví. Ačkoli, pokud jste v kondici temperované chmelové euforie a vydejte se na procházku a vaše ruka se „probudí“, oba tito i ti se pevně postaví za svou vlast. V každé zemi musí být respektovány zákony, pak bude přístup místních lidí na celém světě stabilně udržován ve znamení přívětivosti. Být zaměstnancem cestovního ruchu v zahraničí je úplně jiná záležitost. Žádné „líbánky“, pouze drsné všední dny! Očekávají od vás vysoký pracovní závazek, zatímco vaše práva nemusí být všude stejně dodržována. Subjektivně bylo v Thajsku pro mě těžší než v Turecku. Stručně o důvodech: hotel-zaměstnavatel nepožádal o pracovní vízum, a já jsem musel neustále „navštěvovat“ v Kambodži nebo Laosu na vlastní náklady, psychologie a světonázor Thaiců se ke mně nepřibližovaly a jejich vychvalované úsměvy byly mylné. I když to opět není dogma! Potkal jsem lidi, kteří byli v Siamu tak pohlceni, že si neuměli představit práci jinde. Tady, stejně jako v lásce: chemie by měla fungovat!

– Turisté mají určitý počet stereotypů ohledně zaměstnanců cestovní kanceláře a zaměstnanců hotelu. Například, že všichni turečtí animátoři jen sní o tom, že si vezmou Evropana a opustí Turecko. Tito průvodci na výletech, jak se říká, berou polovinu informací z jejich hlav. Setkali jste se s takovými stereotypy a jak odpovídají skutečnosti? – Pokud jde o sny animátorů – poprvé to slyším. Lidé však obvykle inklinují ucpat hlavu stereotypy, rekreanti jsou také slavní. Například jsou si jisti, že pracovníci v cestovním ruchu jsou zaneprázdněni pouze opalováním a plaváním, zatímco vydělávají miliony. To samozřejmě není pravda. Průvodci skládají nejrůznější bajky, sezonně historická fakta s vtipy, vytrhávají chodidla, jak jdou, ale pouze proto, aby turistům nebránili nudit se. Průvodce musí být schopen udržet celý autobus v pozoru po dobu několika hodin. Suchá fakta zde nemohou dělat. Lidé nakonec nepřišli na přednášku, ale aby se uvolnili, bavili se a rozveselili. Celé odvětví cestovního ruchu by ve skutečnosti mělo být pozitivním hostem. Je tu ještě jeden. Nemocný – nemůžu mlčet. Z nějakého důvodu je mnoho hotelových hostů přesvědčeno, že pracovníci na recepci, „dívky u pultu“, jsou dost, aby dali Alenka čokoládu za jejich úsilí. Rozumíte: Ahoj z vlasti a tak. Turisté berou Alenku do letovisek s kilogramy! Tento jev získává alarmující proporce! Mezi epidemií Alenka jsou jednotky s populací ryb, uzenou klobásou a silnými nápoji osvobozenými od cla vnímány jako skutečný zázrak. A proto se obracím na potenciální rekreanty: „Lidé, nepropadejte výše! Věřte mi, v cizí zemi bez klobásy, bez kondenzovaného mléka a pohanky, je to pro nás těžké! “Mimochodem, jako bez špičky. Představte si stereotyp o tipech: jsou přijímány v Turecku, čekají na ně, což znamená, že hosté nechtějí pomoci. To myslím vážně.

– Máte blog o svém každodenním životě, když jste pracovali v Turecku. Proč to potřebujete? – Nejen v Turecku píšu o Thajsku, Indii, Gruzii a dalších zemích. Já sám nazývám toto psaní „blogem o životě, cestovním ruchu a práci v zahraničí“. Proč píšu? Pak chci informovat lidi o zákulisí cestovního ruchu a hotelovém podnikání. Chci, aby turisté, „baliči“, kteří dávají přednost hotovým turistickým výrobkům, chodili do středisek, aby byli lépe informováni, aby chytře obešli všechna úskalí sektoru pohostinství v těch zemích, o kterých píšu. Mnoho kolegů mě četlo. Pro ně je to zábava, schopnost vybití po náročném dni, rozpoznání sebe nebo vašich šéfů v popsaných situacích. Rozumíte, když při práci blokáda potřebujete hledat důvody smíchu. Někdy zlovolné. Pokud se vám tento přístup líbí a je tu touha dozvědět se více různých tajemství, vítejte mě na záblesku v papíru „Paper Maraca“. – Jak mají podle vašeho názoru ti, kdo studovali na univerzitách v oborech cestovního ruchu, výhody při práci s těmi, kteří nemají diplom? – Nedávno jsem si stále více všiml stavu speciálního vzdělávání v inzerci práce, ale zpravidla existuje poznámka „žádoucí“ nebo „bude vaše výhoda“. O výsledku případu se často rozhoduje počet cizích jazyků, které žadatel hovoří, pracovní zkušenosti a schopnost prezentovat se budoucímu zaměstnavateli.

Představte si, že před vámi jsou turisté, kteří jdou na dovolenou do Turecka. Našli byste jim nějaké rady ohledně výběru hotelu, chování v areálu hotelu? Existují nějaké životní hacky v all inclusive hotelech, pomocí kterých můžete zlepšit, usnadnit, diverzifikovat svou dovolenou? – No, subjektivně řeknu toto: Vyberte si ty hotely, které se nedávno otevřely, nové, s dobrými opravami a touhou majitelů získat loajalitu hostů. Nezapomeňte, že v Alanyi je služba levnější, ale snadnější, na oblázkových plážích Kemer a více hmyzu kvůli blízkosti pohoří Taurus je na pobřeží Egejského moře chladnější, ale barvy moře a okolní krajiny jsou prostě nádherné! Často píšou o poloze hotelu krátce: Kemer, Antalya, Alanya. Doporučuji vám to objasnit, protože často se hotel nachází v turistických vesnicích, jako jsou Goynuk, Beldibi, Okurcalar, Turkler, Konakli atd. Pokud dáváte přednost večeru do rušného, ​​veselého města, pak je nepravděpodobné, že se vám bude líbit odlehlost hotelu od zábavních center, když musíte vzít taxi na nejbližší diskotéku. Obecně se vyplatí samostatně studovat popis hotelu a jeho okolí na internetu. Podívejte se na typy pokojů tak, aby se při prodeji prohlídky nedostala žádná vzdálená budova za nejnižší cenu. Aby si vybrali ten nejlepší pokoj, udělají to zkušení turisté: koupí nejlevnější a stáhnou si sto dolarů do pasu na recepci a šťastný manažer jim okamžitě podá klíče od pokoje s výhledem na moře. Funguje to. Už jsem hovořil o chování, vše je jednoduché: respektujte zemi a její zákony. To není obtížné, stačí zůstat v rámci elementární slušnosti. Vyplatí se naučit se jazyky alespoň na úrovni každodenních interakcí. Všude, kdekoli jsem, jsou lidé stejně rádi, když slyší nativní řeč z rtů cizinců. To pomáhá navázat důvěryhodný vztah. A má z nich mnoho výhod: místní tipy, tipy, kde si vyměňovat peníze, kde se lépe jíst, jak se tam dostat, co vidět atd.

Existuje ještě jeden univerzální tip. Užijte si svou dovolenou! Ano, přesně. Naučte se relaxovat, mít čas na tento týden – dva vytlačit vše, co je možné od odpočinku. Neztrácejte čas hledáním nedostatků, hádek se správou a vaším průvodcem. Z toho všeho jste unikli – tak se radujte ze svého každodenního života u moře pod jižním sluncem.

– A teď si představte, že před vámi jsou dívky a chlapci, kteří sní o tom, že půjdou do moře, aby pracovali jako průvodci. Musíš jim něco říct? Varovat? Dáte cenné rady? – Můžu to říct: jdi. Nebojte se, nepochybujte. V každém případě vám dokonce jedno období poskytne doma více než několik let. Změňte si svou zónu pohodlí, studujte, cvičte v cizích jazycích, brouste se jako oblázky v surfu, získejte rány a odměny. Využijte šanci! V opačném případě budete litovat zmeškané příležitosti, a to je nesmírně hořký pocit. Nebudu varovat ani před nebezpečím a jinými věcmi. Potřebujete žít naplno!