Japonské město Kamakura

Kamakura je pobřežní město v prefektuře Kanagawa a asi hodinu od Tokia. Díky svým plážím, četným chrámům a svatyní a mnoha atrakcím je Kamakura oblíbeným turistickým cílem. Připojte se ke mně na cestě do tohoto bývalého samurajského města!

Západ slunce na pláži Kamakura s Mount Fuji v pozadí
Západ slunce na pláži Kamakura s Mount Fuji v pozadí

Výlet do svatyně Sasuke Inari
V roce 1192 se Kamakura stala politickým centrem Minamoto Shogunate, kde byla založena nová vláda Kamakura Bakufu. Vzhledem k této mocenské pozici není divu, že chrámy a svatyně na počest Shogun Minamoto Yoritomo lze nalézt všude.

Jednou z těchto svatyní je svatyně Sasuke Inari, kterou plánuji navštívit, když dorazím na stanici JR Kamakura. Je slunečný den a krátká túra chladným lesem je pro mé tělo velmi dobrá. Jelikož je to oblíbená destinace, vidím na cestě mnoho dalších lidí, usmíváme se na sebe.

Část svatyně Sasuke Inari
Část svatyně Sasuke Inari

Podle legendy se jednoho večera ve snu Minamotovi Yoritomoovi objevil muž v podobě lišky a poradil mu, aby zakročil proti klanu Taira. Minamoto poslechl tuto radu a postavil svatyni na počest lišky po svém vítězství. To je také důvod, proč po celé svatyni najdete četné porcelánové lišky a kresby.

Název svatyně je složen ze dvou částí. Yoritomo vzal první postavu ze svého dětského jména „Sukedono“ a spojil ji s postavou pro „pomoc“. Výsledkem bylo slovo „Sasuke“, což v překladu znamená „pomáhat Yoritomo“. „Inari“ odkazuje na samotnou lišku, což vede k frázi „Fox pomáhá Yoritomo“.

Mnoho bílých lišek nabízí divákovi opravdu úchvatný obraz. Bez ohledu na to, na kterou část svatyně se díváte, figurky najdete všude. Půvabná zvířata leží jako koberec nad oblastí svatyně a bdí nad návštěvníkem, jako kdysi liška ve snu Yoritomo.

Klanění postavy lišky
Klanění postavy lišky

Tsurugaoka Hachimangu
Jednou z nejdůležitějších svatyní v Kamakuře je svatyně Tsurugaoka Hachimangu uprostřed města. Svatyně je zasvěcena bohu Hachimangu, patronovi boha klanu Minamoto a obecně samurajům. Obrovská brána tori přímo na ulici označuje vchod do oblasti svatyně, která návštěvníkovi nabízí vznešený obraz.

Tori brána mezi auty a lidmi
Tori brána mezi auty a lidmi

Kromě velké hlavní svatyně a obvyklých součástí svatyně jsou zvláštním rysem Tsurugaoka Hachimangu dva rybníky. Rybník představuje klan Minamoto, který dlouho vládl Kamakuře. Druhý znamená soupeřící klan Taira, který s nimi dlouho bojoval.

Každý rok se v areálu svatyně koná mnoho akcí. Během nového roku mnoho lidí pouští do svatyně Hachimangu za první chrámovou (hatsumode) návštěvu nového roku a modlí se za celý rok. V polovině dubna a v polovině září se koná slavnostní akce kolem namontované lukostřelby (japonské yabusame), což je skvělá podívaná pro malé i velké.

Výstup k hlavní svatyni Hachimangu
Výstup k hlavní svatyni Hachimangu

Návštěva Velkého Buddhy (鎌倉 大 仏)
Pravděpodobně nejznámější památkou Kamakury je velká bronzová socha Buddhy. S výškou 13,35 m je to druhá největší bronzová socha Buddhy v Japonsku a opravdu stojí za to ji vidět. Původně postavena v roce 1252 a umístěna v chrámu, byla socha přemístěna ven v roce 1495, protože chrámový komplex byl zničen tajfuny a přílivovými vlnami.

Velký Buddha z Kamakury
Velký Buddha z Kamakury

Vstupné do areálu Buddhy stojí 200 ¥. Pokud se však chcete podívat na Buddhu také zevnitř, můžete tak učinit za malý poplatek 20 ¥. Bohužel spěch na tuto intimní návštěvu byl v můj den velmi vysoký, a proto jsem se bohužel musel této příležitosti vzdát. Jsem si však jistý, že získáte zajímavý pohled na vnitřní fungování velkého Buddhy z Kamakury.

Relaxace u vody
Po tomto vyčerpávajícím dni potřebuji přestávku, aby na mě všechny dojmy mohly působit. Jaké je nejlepší místo k přemýšlení o zážitcích dne než na písečné pláži při západu slunce? S malým občerstvením z nejbližšího Konbini hledám klidné místo blízko vody a tiše sleduji vlny, zatímco slunce pomalu klesá.

Měl jsem hezký den v tradičním městě Kamakura a jsem velmi šťastný, že jsem sem přišel. Jsem si jistý, že to nebude moje poslední návštěva samurajského města. Cesta pro mě stála za to jen kvůli pláži a ohromujícímu pohledu.