Covid: Velká Británie může očkovat každého do jara očkováním 24/7, říká špičkový praktický lékař

očkování
očkování

Spojené království může do jara zaočkovat celou svou populaci proti Covid-19, pokud vláda zahájí 24hodinový program s využitím míst, jako jsou fotbalové stadiony, podle bývalého předsedy Royal College of General Practitioners.

Dame Clare Gerada dnes uvedla, že Spojené království „se při podávání vakcín nemůže spoléhat jen na operace praktických lékařů“ a že země potřebuje „masivní operační systém“, aby zasáhla vládní cíl 2m úderů týdně.

Britský regulační úřad pro léčivé přípravky včera schválil vakcínu Oxford University / AstraZeneca a stal se tak druhým úderem, který považoval za bezpečný.

Vakcína má být zavedena od příštího pondělí, přičemž již budou k dispozici miliony dávek.

Skladování, přeprava a podávání vakcíny je snazší než u vakcíny Pfizer / BioNTech, protože se nemusí uchovávat při teplotě -70 stupňů.

Gerarda dnes pro BBC řekla, že Velká Británie by měla být schopna do jara očkovat celou zemi proti Covidu, a to díky vakcíně AstraZeneca, pokud se k aplikaci úderu použijí nevyužitá místa.

Řekla: „Pro praktické lékaře samozřejmě budeme hrát svoji roli, jako jsme to udělali u společnosti Pfizer, ale jsme omezeni personálem, jsme omezeni praktickými otázkami, jak dostat lidi – křehké, starší lidi .

„Pokud to dokážeme zvětšit, pokud dokážeme zprovoznit masový operační systém, nechápu, proč nemůžeme na jaře očkovat celou populaci.“

„Ale nemůžeme se spoléhat jen na to, že ordinace praktických lékařů přivolávají lidi. Musí to být fotbalová stadiony, všechna tato velká místa, která v současné době spíme, spí.“

Ministr zdravotnictví Matt Hancock včera řekl poslancům, že Spojené království může zvládnout očkovat 2 miliony lidí týdně, „pokud výroba dokáže  dosáhnout takové rychlostí“.

Šéf AstraZeneca Pascal Soriot prohlásil, že je to možné.