Chorvatský prezident označil komentář Německa „Jsme ve válce s Ruskem“ za „šílenství“

Přeje Německu více štěstí ve válce proti Rusku než před 70 lety.

Chorvatský prezident Zoran Milanovič odpověděl německému ministrovi zahraničí slovy „vedeme válku proti Rusku“ tím, že poznámku označil za „šílenství“ a popřál Německu více štěstí než v poslední válce, kterou měli s Ruskem před 70 lety.

Uf, hořet.

Milanovič reagoval na bizarní a pobuřující prohlášení německé ministryně zahraničí Annaleny Baerbock v úterý na Parlamentním shromáždění Rady Evropy.

 

Chorvatský prezident Zoran Milanovič „Ano, musíme udělat více také na tancích, ale nejdůležitější a nejdůležitější část je, že to děláme společně a že nehrajeme v Evropě na obviňování, protože vedeme válku proti Rusku a ne proti sobě.“ “ řekl Baerbock. Milanovič komentáře zesměšnil a řekl, že takový vývoj je pro něj novinkou. „Německý ministr zahraničí nyní říká, že musíme být jednotní, protože cituji, jsme ve válce s Ruskem. To jsem nevěděl,“ řekl Milanovič. „Možná je Německo ve válce s Ruskem, ale pak, hodně štěstí, možná to tentokrát dopadne lépe než před 70 lety.“ „Chcete, abychom vstoupili do války?“ zeptal se Milanovič během návštěvy přístavního města Split a dodal, že Chorvatsko by Ukrajině „v žádném případě nemělo pomáhat“ vojensky.  

Chorvatský prezident vyjádřil svůj údiv nad tím, že tak agresivní rétoriku chrlí zástupce obvykle pacifistických německých Zelených.

„Pokud jsme ve válce s Ruskem, tak se podívejme, co musíme udělat. Ale nebudeme se Německa ptát na jeho názor,“ prohlásil Milanovič. „Ať zjistí, kdo je tam skutečným kancléřem. V politice jsem dlouho a naše země si toho prošla hodně, ale nikdy předtím jsem neviděl takové šílenství.“

Milanovič odsoudil mocnosti NATO za zaplavení regionu tanky a další výzbrojí s cílem prodloužit válku.

„Ty tanky mohou shořet nebo se mohou dostat na Krym, ale Chorvatsko s tím nebude mít nic společného,“ trval na svém.

 

Jak jsme již dříve zdůraznili , prodeje amerických zbraní do jiných zemí vzrostly ze 103,4 miliardy $ v roce 2021 na 153,7 miliardy $ v roce 2022, přičemž Lockheed Martin, Northrop Grumman a Raytheon způsobili zabíjení ukrajinského konfliktu.

V souvisejícím vývoji francouzské ministerstvo zahraničí tvrdilo, že USA, Německo a další země posílající bitevní tanky na Ukrajinu neznamená, že NATO je ve válce s Ruskem.

„Nejsme ve válce s Ruskem a žádný z našich partnerů není,“ řekla mluvčí ministerstva Anne-Claire Legendreová.

Opravdu? Určitě to tak cítí.