Společnost Rolls-Royce získala kontrakt na dodávku lodních plynových turbín MT30 pro pohon dalších tří lodí v programu fregaty třídy Korejské republiky Navy.

fregaty třídy Korejské republiky Navy
fregaty třídy Korejské republiky Navy

Je plánováno vybudování osmi fregat třídy Daegu (také známých jako FFX Batch 2).

První loď byla zahájena loni v červnu loděnicí Daeowoo a Marine Engineering v Okpo v červnu 2016, která také postaví loď 2, zatímco lodě 3 a 4 budou postaveny společností Hyundai Heavy Industries.

Plynové turbíny MT30 pro lodě 2 a 3 mají být dodány ve druhé polovině roku 2018 a pro loď 4 velmi brzy v roce 2019.

Fregaty jsou určeny pro různé mise včetně protiponorkových, protivzdušných, hlídkových, sledovacích, pátracích a záchranných, ochrany VHZ a dopravy.

Don Roussinos, Rolls-Royce, prezident společnosti Naval, uvedl: „Naše pokračující dodávky tohoto programu potvrzují náš pokračující vztah se společnostmi DSME a HHI. Třída Daegu je vzrušující program. Jedná se o první fregatu na světě, která používá jedinou MT30 v kompaktním balení a naši první aplikaci pro MT30 mimo trhy ve Velké Británii a USA. Plynová turbína MT30 byla úspěšně nainstalována na lodi 1 a v současné době úspěšně podporuje uvedení pohonného systému ROK Daegu do provozu. Chápeme, že MT30 poháněl loď, aby splnila svůj požadavek na plnou rychlost. “

MT30 je odvozen od technologie leteckých motorů Rolls-Royce Trent a staví na více než 45 milionech hodin provozních zkušeností a ultravysoké spolehlivosti. Zpočátku je postaven jako samostatné moduly na stejné výrobní lince ve Velké Británii jako letecké a kosmické motory Rolls-Royce Trent v Derby. Poté je sestaven a otestován v závodě společnosti Bristol.

Po dokončení testování je motor MT30 dodáván do Koreje, kde jej divize Engine & Machinery Hyundai Heavy Industries (HHI) integruje do ocelové skříně, ve které jsou umístěny přívody vzduchu, výfuky a pomocné zařízení, před instalací do lodi.

Plynová turbína MT30 je nejvýkonnější lodní plynovou turbínou na světě s nejvyšší hustotou výkonu a bude poskytovat vysoký výkon v kompaktním prostoru.

Rolls-Royce MT30 jsou ve výzbroji Littoral Combat Ship amerického námořnictva třídy Freedom a již úspěšně pohánějí třídu Zumwalt.

MT30 byl vybrán pro loď Royal Navy Type 26 Global Combat Ship a pohání nové letadlové lodě Royal Navy. Na HMS Queen Elizabeth byly nyní dva alternátory plynových turbín MT30 uvolněny na plný výkon. MT30 byl nedávno vybrán pro nový přístav přistání vrtulníků italského námořnictva.