Očkování se zvyšuje. Je čas znovuotevřít hranici mezi USA a Kanadou?

USA a Kanada mají jedno z největších hospodářských partnerství na světě a sdílejí největší mezinárodní hranici na světě. Když na začátku roku 2020 zasáhl COVID-19, byla tato hranice uzavřena pro veškerý nepodstatný provoz. Vzhledem k tomu, že je na obou stranách hranice očkováno více lidí, někteří požadují její opětovné otevření. Zprávy zvláštního korespondenta Benedikta Morana.

Benedict Moran:

Jonathan Azzopardi je generálním ředitelem kanadského výrobce Laval se sídlem poblíž Windsoru v Ontariu.

Jonathan Azzopardi:

Jak to běží Abe? Běží to dobře?

Benedict Moran:

Laval vyrábí díly pro nemocniční lůžka a komponenty pro samojízdná auta, ale většinou vyrábějí formy.

Jonathan Azzopardi:

To znamená, že vezmete takový kus oceli o hmotnosti 25 000 lb a přeměníte ho na podobnou formu, která se může prodat za více než milion dolarů. Tato část je stranou nákladního vozidla, ale může to být cokoli. Výroba této části trvá asi šest měsíců. Vyrobeno asi 6000 hodin.

Benedict Moran:

Jedná se o pečlivý proces, který vyžaduje neustálou spolupráci mezi továrnou Azzopardi v Kanadě a inženýry od amerických výrobců automobilů přes řeku v Detroitu. Ale od března loňského roku byla hranice částečně uzavřena, což je rozhodnutí americké i kanadské vlády bojovat proti pandemii COVID-19. Kromě základních pracovníků, jako jsou řidiči nákladních vozidel, zdravotníci a další, kteří pravidelně překračují hranice, je Kanada pro dočasné návštěvy omezena.

I když je nákladní doprava téměř zpět na úroveň před pandemií, cestování považované za nepodstatné kleslo o více než 90%, což blokuje mnoho lidí, které Azzopardi říká, že jsou pro jeho dodavatelský řetězec zásadní.

Jonathan Azzopardi:

Pohyb zboží vyžaduje pohyb lidí. Američané, kteří se sem přihlásili k produktu. Ale také Kanaďané, kteří se tam chystají produkt uvést do provozu. Se všemi omezeními lidem v zásadě brání překračovat hranice, je téměř nemožné.

Benedict Moran:

Azzopardi říká, že více lidem by mělo být umožněno přejet.

Jonathan Azzopardi:

Mám velké obavy. Ve skutečnosti jsme již ztratili asi 30% našeho podnikání. Moji klienti pocházejí z USA. Aby se mohli na produktu odhlásit, pokud to nemohou udělat, nedají nám obchod. Chystají se to získat ve Spojených státech. Nebo hůř, dodají to do Číny.

Benedict Moran:

Vzhledem k tomu, že očkování v USA postupuje rekordním tempem, mnozí požadují částečné znovuotevření hranice.

Chuck Schumer:

Musíme najít způsob, jak bezpečně, bezpečně otevřít hranice ASAP.

Benedict Moran:

Avšak vůdci v Kanadě nevidí z očí do očí, kdy by se to mělo stát. Kanada je uprostřed třetí vlny. Míra infekce je téměř dvojnásobná v porovnání s USA.

Justin Trudeau:

Na cestování není ten správný čas. Na pozemních hranicích, připomínáme: každý, kdo přijde na pozemní hranici USA, byl již v USA za poslední 3 dny testován. Poté se musí znovu nechat otestovat a každý musí v karanténě po dobu 2 týdnů provést další test v den 8. Prosazujeme velmi závažné důsledky pro každého, kdo tato pravidla poruší.

Benedict Moran:

Kanadský premiér Justin Trudeau se nedávno dostal pod politický tlak, aby hranice ještě více omezil, jak je vidět v této reklamě konzervativního vůdce Ontaria Douga Forda.

Doug Ford:

Když začala pandemie, Trudeau hranici nezavřel. Když se to zhoršilo, nezavřel hranice.

Benedict Moran:

Podle dubnového průzkumu většina Kanaďanů podporuje úplný zákaz mezinárodního cestování. Může to být proto, že v loňském roce USA na pandemii reagovaly pomalu a infekce tam zpočátku prudce vzrostly.

Bill Anderson z přeshraničního institutu na univerzitě ve Windsoru.

Bill Anderson:

Myslím, že na počátku této pandemie veřejnost vnímala, že Kanada nese velkou odpovědnost a že za to nenesou odpovědnost ani Spojené státy. Myslím, že existovala obava, že Američané přicházející do Kanady by to dokázali tak, aby naše míra infekce byla srovnatelná s mírou infekce. Teď se samozřejmě v této věci máme dobře a míra infekce právě tady je v Kanadě velmi vysoká.

Benedict Moran:

Nyní, navzdory uzavření hranic, je míra infekce v Kanadě vyšší než v USA. A země s očkováním zaostala: 34% Kanaďanů dostalo jednu dávku, ale pouze 3% jsou plně očkováni. Takže zatímco se USA znovu otevírají, blokování v Kanadě se ještě zpřísnilo.

Minulý měsíc vláda v Ontariu rovněž zakázala cestování bez nezbytných zásad a zřídila kontrolní stanoviště na hranicích se sousedním Quebecem a Manitobou. Takže diskuse o opětovném otevření mezinárodních hranic Kanady se vrátila zpět. Uzavření hranic se dotklo také přátel a rodin. USA a Kanada sdílejí nejdelší mezinárodní hranici na světě. Hodně z toho je nehlídané a vypadá takto. Ale také prochází mnoha komunitami. Derby Line, Vermont a Stanstead, Quebec jsou ve skutečnosti jedno město. Hranice je označena pouze kameny. Prochází trávníky, komín tohoto domu a dokonce prochází městskou knihovnou.

Benedict Moran:

Toto je Canusa Road pro „Kanadu“ – „USA“. Na této straně silnice je Kanada a na druhé straně jsou Spojené státy. Neexistují žádné kontrolní body dělící dvě oblasti. A ukazuje, že v těchto komunitách je hranice spíše myšlenkou než fyzickou bariérou.

Když byla hranice uzavřena, Stanstead a Derby Line byli roztrháni na polovinu.

Robin Smith:

Neviděl jsem tě v…

Benedict Moran:

Robin Smith je na návštěvě u přítele, kterého neviděla déle než rok.

Smith zůstává v Quebecu, sociálně vzdálený od Scotta Wheelera, který stojí šest stop ve Vermontu.

Scott Wheeler:

Měli by mě nechat jít. Teď jsem plně očkovaný.

Robin Smith:

Jste očkováni? Závidím vám, já musím počkat do srpna.

Benedict Moran:

Historicky zde nebyla žádná fyzická hranice. To se změnilo po 11. září, kdy aktualizace zabezpečení vyžadovala, aby obyvatelé přecházeli na oficiálních hraničních přechodech vzdálených asi míli daleko. Mnozí obyvatelé obvykle stále pravidelně přecházeli a spoléhali na druhou stranu při nakupování, cestami za zábavou nebo návštěvami přátel a rodiny. Od doby co přišel COVID-19 to již není možné. Smith žila v USA, zatímco její rodina zůstala v Kanadě.

Robin Smith:

Před Covidem? Jezdil jsem jednou nebo dvakrát denně. Udělal jsem večeři pro své rodiče. Moje sestra žije s mými rodiči. Je postižená. Je to jako blízká rodina. Moje druhá sestra pomáhá. Děláme věci společně. A víte, byli jsme úplně odříznuti.

Benedict Moran:

Když se hranice uzavřela, přestěhovala se do Kanady, aby byla se svými rodiči. Ale touží po návratu svého starého života do USA.

Robin Smith:

Chci, aby se to znovu otevřelo. Chci říct, to je vše, co chci jít. Pracuji pro americkou společnost a protože žiji se starými rodiči, není to tak snadné. Nemohu opravdu dělat svou práci správně, nemohu jít a pracovat. Nemůžu jít a dostat si poštu. Nemůžu jít navštívit své přátele.

Benedict Moran:

Mnozí se zasazují o systém, který umožňuje očkovaným Američanům a Kanaďanům překračovat hranice. Vzhledem k tomu, že míra infekce v některých částech Kanady je stejná nebo vyšší než míra infekce ve Spojených státech, tvrdí, že očkovaní Američané představují menší riziko než Kanaďané, kteří cestují z hotspotů ve své vlastní zemi.

Jedním z návrhů je k ověření pokrytí vakcínou použít digitální vakcínový pas nebo již existující programy důvěryhodných cestovatelů, jako je Nexus. Nápady uvítal starosta Niagarských vodopádů Jim Diodati.

Jim Diodati:

Bylo to zničující a děsivé sestupovat do této oblasti a nevidět žádné lidi.

Benedict Moran:

Niagarské vodopády v Ontariu obvykle přivítají přibližně 13 milionů návštěvníků ročně a město se do značné míry spoléhá na příjmy z cestovního ruchu. Dnes jsou ulice prázdné.

Jim Diodati:

Čtyřicet tisíc lidí potřebuje cestovní ruch, aby byl úspěšný, aby mohl dát jídlo na stůl. Takže to není možnost, musíme mít tuto sezónu.

Benedict Moran:

V typickém roce přijdou na Niagarské vodopády miliony amerických turistů. Tvoří asi 25% turistické populace Niagara. Ale utrácejí spoustu peněz a přinášejí asi 50% turistických příjmů v Niagara. Zatímco turistické atrakce, jako jsou trajekty, operují na americké straně, kanadské lodě jsou zakonzervovány.

Jim Diodati:

To je už více než rok. Bylo to zničující. Můj návrh je, víte, že se chystáme otevřít. Prostě nevíme přesně kdy. Pojďme tedy vymyslet náš postupný plán otevření hranice. A pokud to znamená, že musíte mít očkovací pas, tak to bude.

Benedict Moran:

Řešení může být také vakcínová pomůcka. Severní Dakota nyní nabízí bezplatné vakcíny pro řidiče nákladních vozidel, kteří přepravují zboží přes hranice z Kanady. Aljaška také sdílí. Někteří usilují o to, aby byla tato pomoc ještě rozšířenější.

Brian Higgins je spolupředsedou správní rady Kongresu na severní hranici.

Brian Higgins:

Existuje důvod, proč dnes existuje v Kanadě konkrétní problém. Nevyrábí vakcíny. Jsou zcela závislí na vnějších vlivech, aby získali jednu věc, kterou by mohli tento problém vyřešit. Takže my ve Spojených státech sdílíme vakcíny. Můžeme sdílet více.

Benedict Moran:

Během prvních několika dnů ve funkci podepsal prezident Biden výkonný příkaz, který USA nařídil spolupracovat s kanadskou vládou na vývoji zdravotních a bezpečnostních opatření nutných k opětovnému otevření. Kanadská ministryně financí Chrystia Freelandová rovněž oznámila více než 400 milionů dolarů za plán na znovuotevření hranice. Ale přesto nebyl oznámen žádný plán a žádná časová osa.

Azzopardi doufá, že v továrně společnosti Laval doufá v oznámení, že omezení hranic se zmírní.

Jonathan Azzopardi:

Windsor žije a umírá americkou ekonomikou. A právě teď si americká ekonomika vede velmi dobře. Covid zastavil mnoho věcí, ale Američané stále kupují. Windsor na tom závisí. Na tom závisí nejen Windsor, jižní Ontario. A právě teď jsme vynecháni.