Falešné léky zabijí každý rok půl milionu Afričanů

Obchodované a padělané lékařské produkty zabíjejí každý rok téměř 500 000 subsaharských Afričanů a je třeba naléhavě jednat, aby se tok zastavil, uvedl Úřad OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC) ve své nejnovější zprávě o hodnocení hrozeb.

Zpráva  Obchodování s léčivými přípravky v Sahelu ukazuje, že nedostatečný přístup ke zdravotní péči a lékům pohání řadu oportunistů, kteří se snaží zaplnit mezery (10 zemí zahrnujících region Sahel jsou Burkina Faso, Čad, Eritrea, Gambie). , Guinea-Bissau, Mali, Mauretánie, Niger, Senegal a Súdán).

Bohužel tato nabídka a nerovnováha v poptávce vyvolaly smrtící následky.

V subsaharské Africe je až 267 000 úmrtí ročně spojeno s padělanými a nestandardními léky proti malárii, zjistilo hodnocení hrozeb nadnárodního organizovaného zločinu. Kromě toho je až 169 271 spojeno s padělanými a nevyhovujícími antibiotiky používanými k léčbě těžkého zápalu plic u dětí, uvádí UN News .

Obchodování s těmito produkty si také vybírá přímou ekonomickou daň na postižených zemích. Světová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje, že péče o lidi, kteří používali padělané nebo nevyhovující lékařské produkty k léčbě malárie v subsaharské Africe, stojí každý rok 12 až 44,7 milionů dolarů.

Mezinárodní operace zaznamenaly více než 605 tun zdravotnických produktů zabavených v západní Africe mezi lednem 2017 a prosincem 2021. Tyto produkty obvykle putují tradičními mezinárodními obchodními kanály, zejména po moři.

Produkty, které jsou odkloněny od legálního dodavatelského řetězce, často pocházejí z hlavních exportních zemí do oblasti Sahelu, včetně Číny, Belgie, Francie a Indie. Ostatní se vyrábějí v sousedních státech.

Poté, co se pašeráci ocitnou v západní Africe, převážejí zdravotnické produkty autobusy, automobily a kamiony do Sahelu po stávajících obchodních trasách, aby se vyhnuli hraničním kontrolám.

Nespočet překupníků

Teroristické skupiny a nestátní ozbrojené skupiny jsou běžně spojovány s pašováním léčivých přípravků v Sahelu, ale jejich zapojení je omezené. Tyto skupiny vybírají „daně“ v oblastech, které ovládají, nebo drogy samy zneužívají.

Zprávy o užívání drog pro jiné než léčebné účely mezi teroristickými skupinami zdokumentovaly odnož Al-Káidy v Pobřeží slonoviny a bývalé rekruty Boko Haram v Nigérii, kteří minimálně od roku 2016 užívali nebo se pokoušeli koupit klonazepam podobný opioidům ( rivotril ).

Zpráva UNODC zároveň uvádí, že vyšetřování odhalilo řadu aktérů zapojených do nezákonného obchodu s léčivými přípravky. Mezi obchodníky s lidmi patří zaměstnanci farmaceutických společností, veřejní činitelé, policisté, pracovníci zdravotnických agentur a pouliční prodejci.

Boj proti obchodování s lidmi

V roce 2009 Africká unie založila iniciativu pro harmonizaci regulace afrických léčiv s cílem zlepšit přístup k bezpečným a cenově dostupným lékům, která je součástí svého Rámce plánu výroby léčiv pro Afriku . kromě toho všechny země Sahelu kromě Mauretánie ratifikovaly smlouvu o zřízení Africké lékové agentury .

Zpráva UNODC doporučila zavést nebo revidovat legislativu, aby se zabránilo všem souvisejícím trestným činům, jako je pašování, praní špinavých peněz a korupce.

Zdroj: https://www.medicalbrief.co.za/fake-medicines-kill-half-a-million-africans-every-year/