Birmingham

Birmingham
Birmingham

Birmingham je ve Velké Británii je druhým největším městem. Nachází se v metropolitní hrabství West Midlands ve střední Anglii. Město má více než milion obyvatel a metropolitní oblast více než 3,7 milionu (v roce 2012). V roce 2011 nebylo něco přes 42% obyvatel města bílých. Birmingham byl důležitým centrem anglické průmyslové revoluce, později se zde vyráběly čokolády Jaguars a Cadbury. Jeho fotbalovými týmy jsou Aston Villa FC a Birmingham City FC. Birmingham je součástí Midlands v srdci Anglie. Také z hlediska teplot je to mezi jihem a severem Anglie a srážkové podmínky leží mezi námořním Walesem a chráněnějším východem Anglie . Sníh prší v průměru 24 dní v roce a zůstává na zemi 13 dní. Sněžení se z roku na rok značně liší: v chladné zimě 1962–1963 bylo na zemi 75 dní sněhu, zatímco v letech 1960–1961 byly jen dva dny sněhu. V prosinci 1990 město obdrželo rekordních 40 cm sněhu.  Nejteplejším měsícem roku je srpen s průměrnou maximální teplotou 20 ° C, nejchladnější leden a únor s průměrnou minimální teplotou +2 ° C.

Z Birminghamu do Londýna je to 166 km a do Manchesteru 114 km .

Birminghamské kanály

Victoria Square
Jedním z lákadel jsou četné kanály, které jsou více v Birminghamu než v Benátkách , i když jsou rozloženy do širšího okolí. V šedesátých letech bylo zboží po kanálech stále přepravováno do čokoládovny Cadbury , mimo jiné . Průplavové oblasti v centru města byly později zrekonstruovány a byly do nich investovány značné prostředky. Podél kanálů jsou nově postavené apartmány, restaurace, kulturní nabídky a další služby.

Nejvyšší budovou v Birminghamu je 152 metrů vysoká televizní a rozhlasová věž BT Tower , dokončená v roce 1966. Nejvyšší obytnou budovou je 130 metrů vysoká Beetham Tower, dokončená v roce 2006 . V horních patrech jsou luxusní apartmány, ve spodní části hotel. V Birminghamu jsou další čtyři budovy vysoké přes 90 metrů, tři z nich byly dokončeny počátkem sedmdesátých let.

Birmingham má téměř 600 parků a parků. Jedním z největších městských parků je Cannon Hill Park podél řeky Rea. V parku jsou květinové plantáže, rybníky a trávníky. Na květinových loukách se vysévají máky, postřikové květy a měsíček. Součástí parku je také lesní plocha o rozloze dva hektary.

V oblasti Birminghamu byly pevnosti již od římských dob. Zřícenina pevnosti Metchley se nachází v univerzitním kampusu v oblasti Edgbaston .

Existuje několik archeologických pozůstatků z anglosaského období (před rokem 1066), ale název Birmingham má formu používanou během tohoto období. Středověk je naproti tomu bohatý na artefakty a zbytky budov. U kostela sv. Martina bylo rušné tržiště a zjevně došlo k dalšímu osídlení v severní části dnešního města Sutton Coldfield.

V oblasti bylo uhlí a železná ruda a v Birminghamu se hromadily malé kovové dílny. Špatné dopravní spojení bránilo podnikání. Na konci 18. století byly v této oblasti postaveny kanály a Birmingham se brzy stal významnou obchodní stanicí. Město bylo důležitým centrem průmyslové revoluce v Anglii a v té době rychle rostlo: například v 1 800 obyvatelích bylo 71 000 a v roce 1861 již 296 000. Průmyslová revoluce, špička jmen Jamese Watta , Matthewa Boultona a Josepha Priestleye, přispěla do města a shromáždila se kolem Lunar Society , která propagovala vědu a osvícení.

Ve 20. století se město silně rozšířilo. Rostoucí průmysl potřeboval pracovní sílu a zemědělská půda byla přeměněna na bydlení, částečně oddělené předměstské oblasti a obecní bytovou produkci. Během druhé světové války byl Birmingham Němci těžce bombardován, což mělo za následek lidské ztráty i zničení několika historicky cenných budov města. Devastace pokračovala městskou správou ze 70. let, která kolem centra vybudovala víceproudý obchvat (částečně pod zemí, částečně na povrchu) a zbořila ponuré bloky.

V polovině století se expanze zpomalila, s výjimkou Suttonu Coldfield, který byl k městu připojen v 60. letech . Domy z 19. století začaly být ve špatném stavu a asi 400 bytových domů bylo postaveno v oblasti středního okruhu jako nájemní byty ve městě. V blízkosti letiště bylo postaveno výstaviště. Od 80. let 20. století byly v centru města stavěny působivé veřejné budovy a byly pro ně pořizovány mezinárodní sportovní soutěže a další akce. Velké stavební projekty byly také plánovány pro centrum města ze soukromých peněz. Recese zpozdila jejich postup: například reforma velkého nákupního centra Bull Ring byla plánována v roce 1987, ale byla dokončena až v roce 2003