Amazon s největší vlnou propouštění v historii společnosti – další megakorporace plánují propouštění

Amazon čelí vlně propouštění. Firmu musí opustit 18 000 zaměstnanců. A dalším technologickým gigantům hrozí i propouštění.

Seattle – Vlna propouštění v největší světové online zásilkové společnosti Amazon je výrazně větší, než se původně předpokládalo. Generální ředitel Andy Jassy včera večer (místního času) oznámil zaměstnancům, že bude zrušeno více než 18 000 pracovních míst. V listopadu se hovořilo pouze o 10 000 pracovních míst . Jde o první velké zmenšování v historii americké skupiny, která byla založena v roce 1994. Amazon měl nedávno po celém světě kolem 1,5 milionu zaměstnanců, z nichž většina pracovala v infrastruktuře dodávek a skladů.

Amazon musí snížit náklady: „Nejisté ekonomické podmínky“

„Amazon v minulosti snášel nejisté a nejisté ekonomické situace a bude v tom pokračovat,“ vysvětlil generální ředitel Jassy na firemním blogu s ohledem na obtížné ekonomické prostředí s ohledem na vysokou inflaci a rostoucí klíčové úrokové sazby.

Vedení si je vědomo toho, jak těžké je propouštění pro postižené, a nečiní taková rozhodnutí lehkovážně. Krok je ale nutný ke snížení nákladů. Amazon již v listopadu začal ve velkém rušit pracovní místa. V předchozích letech docházelo k náborové ofenzívě kvůli boomu online objednávek během pandemie.

Amazon propouští ještě více, než se původně očekávalo

Vlna propouštění se zpočátku dotkla divize ztrátových zařízení pro chytré reproduktory Echo a program jazykových asistentů Alexa. Jassy už ale připravil zaměstnance na další propouštění v polovině listopadu a naznačil, že v příštím roce dojde také k propouštění. Snížení počtu pracovních míst by nyní mělo být ještě dalekosáhlejší a mělo by zahrnovat další divize.

Podle Jassyho to vedení původně chtělo sdělit postiženým důvěrněji. To však nebylo možné, protože plány byly prozrazeny. S odvoláním na zasvěcené o tom dříve informovaly americké finanční noviny Wall Street Journal .

Meta, Tesla, Twitter a Salesforce: Další technologické společnosti plánují snižování pracovních míst

Snižování počtu pracovních míst v Amazonu je dalším důkazem náhlého konce rozmachu pracovních míst v technologickém průmyslu. Poté, co podnikání během pandemie vzkvétalo, současné tržní prostředí, které se vyznačuje obavami z inflace a recese, dává mnoha společnostem zabrat. Řada firem oznamujících propouštění se už měsíce rozrůstá. Ke skutečnému propouštění došlo například u facebookové a instagramové matky Meta a v online síti Twitter, kterou převzal šéf Tesly Elon Musk .

Včera ráno (místního času) americký výrobce softwaru Salesforce oznámil, že se chce zbavit každého desátého zaměstnance . Konkurent SAP měl podle vlastních prohlášení v prosinci po celém světě více než 79 000 zaměstnanců. To znamená, že u specialisty na prodejní software pravděpodobně zanikne téměř 8 000 pracovních míst. Salesforce zklamal investory pouze svým výhledem na poslední čtvrtletí na konci listopadu. Kromě toho skupina v té době oznámila, že co-CEO Bret Taylor opouští svůj post